W Wigilię i sylwestra bez opłat za parkowanie. Sprawdź, do kiedy możesz zapomnieć o parkometrach

2021-12-22 7:45
To koniec mandatów za wycieraczką! Sprawdź, co w zamian?
Autor: ZDM Warszawa

W Wigilię Bożego Narodzenia i sylwestra kierowcy mogą zapomnieć o parkometrach. 24 i 31 grudnia nie grozi nam kara za brak opłaconego biletu za postój. Zwolnienie z opłat w tych dniach dotyczy samochodów osobowych i ma związek z specjalną uchwałą rady miasta. Radni wyznaczyli kilka takich dni w roku. Do kiedy można zostawić samochód bez biletu?

Uchwała rady miasta przewiduje pobieranie opłat za parkowanie samochodów w dni robocze od poniedziałku do piątku. Są jednak od tego wyjątki. Radni zwolnili kierowców z opłat w dnia 2 maja oraz 24 i 31 grudnia w godzinach 8-20. Jeżeli kierowca kupi bilet w Wigilię, to będzie ona ważny w poniedziałek, 27 grudnia. Bilet zakupiony w sylwestra będzie za to ważny od poniedziałku, 3 stycznia.

Za parkowanie nie zapłacimy też w dni świąteczne, czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Przepis, który wprowadza wolne od opłat dni został uchwalony w 2008 roku. W normalne dni opła ta za postój wynosi: przez pierwszą godzinę 3,90 zł, drugą 4,60, a trzecią 5,50 zł. Każda następna kosztuje 3,90. Minimalna oplata za parkowanie wynosi 0,50 zł i obejmuje czas 10 minut. - Opłaty za poszczególne godziny postoju sumują się, np. opłata za 3 godziny postoju wynosi 14 zł (tzn. 3,90 zł za pierwszą godzinę + 4,60 zł za drugą godzinę + 5,50 zł za trzecią godzinę postoju) – przypomina Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Oddanie do użytku pierwszego zmodernizowanego peronu i kładki dla pieszych na dworcu Warszawa Zachodnia

Strefa płatnego parkowania w Warszawie

Trzeba jednak pamiętać, że opłaty wracają w dniach poświątecznych. Brak biletu kosztuje 250 zł, chyba że należność zostanie uiszczona w ciągu tygodnia od wystawienia. Wtedy kara spada do 170 zł.

Sonda
Czy strefa płatnego parkowania powinna być powiększana?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE