WARSZAWA: Alarm! W stolicy NIE MA PRACY. Coraz więcej MŁODYCH BEZROBOTNYCH rejestruje się w URZĘDZIE PRACY

2012-10-12 3:40

W dobie kryzysu i masowych zwolnień stołeczny urząd pracy zarejestrował już prawie pięćdziesiąt tysięcy osób bezrobotnych, z czego znakomita większość to osoby młode, dopiero po studiach. A ich liczba cały czas rośnie.

Odwiedzając stołeczny urząd pracy przy ul. Ciołka, można się przerazić. Większość osób czekających w kolejce po numerek to bardzo młodzi ludzie. Wrażenie to potwierdzają najnowsze dane z działu marketingu w pośredniaku.

Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych to ludzie pomiędzy 25. a 34. rokiem życia.

- Stanowią ok. 13,5 tysiąca osób, czyli ponad jedną trzecią wszystkich bezrobotnych - mówi Katarzyna Żach (32 l.) z urzędu pracy.

Większość z nich to osoby dopiero po studiach, które właśnie wkroczyły na rynek pracy. Niestety, lata nauki i zdobyte dyplomy często nie wystarczają. Pracodawcy stawiają na praktykę. - Obecnie poszukiwani są specjaliści, a więc osoby bez doświadczenia, bez odpowiednich kwalifikacji mają dużo trudniej - dodaje Żach.

Pod koniec września 2011 roku w UP zarejestrowanych było 40 496 osób. W tym roku jest ich 46 485, czyli więcej o prawie sześć tysięcy! Chociaż stopa bezrobocia w Warszawie (4,1 proc.) w porównaniu z całym Mazowszem (10,2 proc.) nie przeraża, nie ma się z czego cieszyć. W ciągu ostatnich 6 miesięcy doszło do zwolnień grupowych w branży handlowej, budowlanej, wydawniczej, produkcyjnej, reklamowej, a także w bankowości. A to dopiero początek. Pracę może stracić jeszcze ponad 14 tys osób.

Urzędnicy zapewniają, że osoby zarejestrowane mogą korzystać m.in. z pośrednictwa zawodowego, staży zawodowych czy programów doszkalających. Jednak najgorsze jest to, że oferty pracy są niezbyt satysfakcjonujące.

Najczęściej wpływają oferty z branż gastronomicznej, telemarketingowej, handlowej czy transportowej. Zdarzają się także oferty pracy w księgowości czy branży komputerowej. Niestety, dla największej docelowej grupy, czyli młodych wykształconych ludzi praca w kuchni za najniższą krajową, to mało optymistyczne podsumowanie kilku lat umysłowej harówki.

Katarzyna Żach (32 l.) z Urzędu Pracy przy ul. Ciołka: Zapraszamy na szkolenia

Stołeczny Urząd Pracy zaprasza na kursy i szkolenia, dzięki którym łatwiej jest znaleźć pracę specjalistom, na przykład informatykom, handlowcom i pracownikom branży transportowej.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE