Warszawa: Co dalej z Veturilo? "Nowy system nie będzie mógł być uruchomiony w terminie" [GALERIA]

2020-08-11 20:32 Mateusz Nadworski
Veturilo już działa
Autor: Marcin Smulczyński/SE Pani Karolina Irzwikowska

To już pewne! Nie uda się znaleźć firmy, która przejmie obsługę rowerów miejskich w Warszawie. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna, hiszpańska firma, której oferta jest za droga dla stołecznego ratusza. Urzędnicy myślą jednak nad rozwiązaniem pomostowym, zapewniającym ciągłość działania systemu.

Warszawski system rowerów miejskich zgodnie z umową z obecnym operatorem będzie działać do końca sezonu w 2020 r. Wówczas kończy się czteroletnia umowa z firmą Nextbike Polska. Już w marcu 2020 r. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na nowy system, który ma służyć warszawiakom w latach 2021-2028. Poprzedziły go konsultacje społeczne i wiele analiz. Urzędnicy chcieli unowocześnić system i zrobić go bardziej przyjaznym dla użytkowników.

Warszawa: Nastolatkowie pomogli kierowcy autobusu, który zasłabł za kierownicą! O mały włos od tragedii [WIDEO, GALERIA]

Kilka dni po ogłoszeniu przetargu w Polsce rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego, wtedy od 1 kwietnia do 5 maja decyzją władz funkcjonowanie Veturilo było zawieszone. Przestój mocno odbił się na całym rynku rowerów miejskich, w tym też na tym warszawskim. Mimo zapytań od kilku potencjalnych wykonawców, ostatecznie ofertę złożyła tylko jedna firma: hiszpańska Marfina S.L. Oferowana stawka znacznie jednak przekraczała budżet przeznaczony przez urzędników na ten cel. - Decyzję o jego losie odłożyliśmy do jesieni. W tym czasie będziemy mogli przeanalizować sytuację finansową miasta i podejmować ewentualne decyzje. Na pewno oznacza to jednak, że nowy system nie będzie mógł być uruchomiony w terminie. Aby tak się nie stało, umowę z nowym operatorem należałoby podpisać jeszcze w lipcu. – twierdzi zastępca rzecznika prasowego ratusza Tomasz Kunert.

Warszawa: Komunikacja miejska w Święto Wojska Polskiego. Utrudnienia już od środy

Warszawa solidaryzuje się z Białorusią. "Obywatele mogą liczyć na nasze wsparcie"

Ewentualne rozstrzygnięcie przetargu jesienią oznacza co najmniej kilkumiesięczne opóźnienie. - Być może byłoby ono jeszcze dłuższe, ponieważ nie wiemy jak epidemia wpłynie na możliwości utworzenia systemu, łańcuchy dostaw sprzętu itd. - dodał Tomasz Kunert.

Warszawa: Oddadzą hołd ukraińskiemu generałowi. Będzie skwer imienia gen. Marka Bezruczki

Co więc dalej z Veturilo? Urzędnicy szukają opcji awaryjnej aby zapewnić ciągłość funkcjonowania rowerów miejskich. - Takim rozwiązaniem może być „system pomostowy”. Równolegle do przetargu na nowe Veturilo, ogłaszamy drugie postępowanie, w którym planujemy wybrać operatora zastępczego. Poprowadziłby on Veturilo w sezonie 2021, do czasu uruchomienia docelowego systemu. Dopuszczamy korzystanie z używanego sprzętu, co znacznie przyspiesza uruchomienie „systemu pomostowego” i daje szansę na rozpoczęcie sezonu 1 marca 2021 r. - stwierdził Tomasz Kunert.

Warszawa: Preparaty odchudzające, sterydy, leki na raka - to nielegalnie produkował poszukiwany mężczyzna [WIDEO, GALERIA]

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Groza na Pradze. Mieszkaniec gotuje psa na balkonie. Interweniuje inspektor ds. ochrony zwierząt

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.