Przesadzają

Warszawa. Lipy znikają z pl. Powstańców Warszawy. Przesadzają je na Jagiellońską. Dlaczego?

2022-10-07 8:06

Rozpoczęła się wielka akcja przesadzania drzew. 24 lipy z placu Powstańców Warszawy trafią na ul. Jagiellońską. Dlaczego duże, pięknie rosnące drzewa zmieniają swoje miejsce? Prace związane są z budową parkingu podziemnego przy placu Powstańców Warszawy. Cała operacja związana z przesadzenie lip zakończy się jeszcze w październiku.

Nie będzie lipy na placu Powstańców Warszawy?

Realizacja tak dużej inwestycji w centrum miasta, jaką niewątpliwie jest budowa 4-kondygnacyjnego parkingu z 420 miejscami postojowymi pod placem Powstańców Warszawy, nie pozostaje bez wpływu na najbliższe otoczenie. Właśnie rozpoczęło się wielkie przesadzanie drzew.

"Konieczna jest zmiana lokalizacji drzew kolidujących z pracami budowlanymi. Dlatego 24 lipy srebrzyste z centralnej części placu zostaną przeniesione na Pragę-Północ. Wykonawca posadzi je w pasie drogowym na ul. Jagiellońskiej w okolicy Warszawskiego ZOO – na odcinku między rondem Starzyńskiego a ul. Szanajcy" - wyjaśnił stołeczny ratusz.

Na ulicę Jagiellońską przewieziono już pierwsze drzewa, które rosły do tej pory na placu Powstańców Warszawy. Jak zapowiadają władze miasta, cała operacja związana z sadzeniem zakończy się jeszcze w tym miesiącu.

Ratusz zaznacza, że przesadzenie drzew nie oznacza, że na zrewitalizowanym placu w centrum miasta nie będzie zieleni. "Po zakończeniu inwestycji wykonawca parkingu posadzi na własny koszt nowe drzewa. Natomiast w drugim etapie, w ramach rewitalizacji placu, miasto zamierza uzupełnić teren o dodatkową zieleń" - tłumaczy.

Rusza budowa parkingu pod placem Powstańców Warszawy

Dotychczas na placu Powstańców Warszawy prowadzono prace przygotowawcze. Wykonawca rozpoczął przebudowę kanalizacji przed gmachem NBP i z tego powodu przeniesiony i uruchomiony w tymczasowej lokalizacji został przystanek autobusowy. Wygrodzony jest teren pomiędzy jezdniami. Robotnicy zajęli także prawy pas w kierunku Świętokrzyskiej od skrzyżowania z Warecką.

W piątek, 7 października, od godz. 6 ruszyły prace związane z przebudową instalacji wodociągowych u zbiegu Szpitalnej z Warecką. Nie oznaczają one dodatkowych zmian w organizacji ruchu samochodów, ale konieczne było wygrodzenie dużego fragmentu chodnika. Piesi przechodzący w tym rejonie muszą omijać głębokie wykopy. Co ważne, w kolejnych etapach zajmowane będą kolejne fragmenty pasów ruchu na jezdni prowadzącej do Świętokrzyskiej.

Nowy parking w centrum Warszawy

Nowy parking powstanie w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. "Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany miastu" – tłumaczy stołeczny ratusz.

Parking, który ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 r., będzie wyposażony m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Na powierzchni placu będą zamontowane stojaki rowerowe. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców.

Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?