Warszawa. Nie żyje znany profesor-rzeźbiarz. To autor wielu pomników z całej Polski

2021-09-16 18:56
Warszawa. Nie żyje znany profesor-rzeźbiarz. To autor wielu pomników z całej Polski
Autor: Julo/własność publiczna; Aw58/CC BY-SA 3.0 - obie fotografie pochodzą ze zbiorów Wikimedia Commons Nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (na zdj. pomnik Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie)

Nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta jest autorem wielu pomników z całej Polski, w tym monumentu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. O jego śmierci poinformował w środę Wydział Rzeźby ASP w Warszawie.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Był wykładowcą Wydziału Rzeźby ASP

Jak informuje PAP, nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta jest autorem wielu pomników z całej Polski, w tym monumentu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. O jego śmierci, w wieku 85 lat, poinformował w środę Wydział Rzeźby ASP w Warszawie. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy na profilu facebookowym.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Jego pomniki można znaleźć w całej Polsce

Jak informuje PAP, prof. Jan Kucz przyszedł na świat 10 czerwca 1936 r. w Zarzeczu. W 1955 r. został absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a sześć lat później - Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1989 r. był profesorem tej uczelni, a od 1984 r. do 1986 r. - prorektorem. Wykładał również w pracowni malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1982 r. reprezentował kraj na 40. Biennale Sztuki w Wenecji. Od 1986 r. do 1990 r. zasiadał w Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków, natomiast od 1992 r. do 2002 r. - w Radzie Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Do jego istotniejszych realizacji należą pomniki: Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (1973), Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (1976), Gustawa Morcinka w Skoczowie (1987), kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (1997), Jana Pawła II w Kaliszu (1999), Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu (2004) i Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006), a także portrety: Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w Filharmonii w Bydgoszczy, Herberta von Karajana w Hamburgu i Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Był laureatem wielu nagród

Jak informuje PAP, prof. Jan Kucz był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1983 r. odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i artystyczną. Na swoim koncie miał również Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za pracę pedagogiczną. W 2000 r. podczas Biennale Sztuki Sakralnej w Częstochowie odebrał Grand Prix za całokształt twórczości. W 2001 r. doceniono go nagrodą Brata Alberta za pomnik papieża Jana Pawła II i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj też: Czytaj też: Makabra pod Warszawą. Zmiażdżyło go drzewo, nie żyje

Czytaj też: W Warszawie wkrótce posypią się potężne mandaty! Licznik odmierza czas

Pogrzeb Wiesława Gołasa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE