Warszawa. Nie żyje znany profesor-rzeźbiarz. To autor wielu pomników z całej Polski

i

Autor: Julo/własność publiczna; Aw58/CC BY-SA 3.0 - obie fotografie pochodzą ze zbiorów Wikimedia Commons Nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (na zdj. pomnik Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie)

Warszawa. Nie żyje znany profesor-rzeźbiarz. To autor wielu pomników z całej Polski

2021-09-16 18:56

Nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta jest autorem wielu pomników z całej Polski, w tym monumentu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. O jego śmierci poinformował w środę Wydział Rzeźby ASP w Warszawie.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Był wykładowcą Wydziału Rzeźby ASP

Jak informuje PAP, nie żyje prof. Jan Kucz, znany rzeźbiarz i wieloletni wykładowca Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta jest autorem wielu pomników z całej Polski, w tym monumentu kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie i Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu. O jego śmierci, w wieku 85 lat, poinformował w środę Wydział Rzeźby ASP w Warszawie. "Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze smutkiem żegna zmarłego 14 września 2021 r. profesora Jana Kucza, wieloletniego i zasłużonego dydaktyka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Żegnamy utalentowanego artystę i wyjątkowego człowieka. Rodzinie oraz bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. Dziekani, pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Rzeźby" - czytamy na profilu facebookowym.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Jego pomniki można znaleźć w całej Polsce

Jak informuje PAP, prof. Jan Kucz przyszedł na świat 10 czerwca 1936 r. w Zarzeczu. W 1955 r. został absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a sześć lat później - Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1989 r. był profesorem tej uczelni, a od 1984 r. do 1986 r. - prorektorem. Wykładał również w pracowni malarstwa w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. W 1982 r. reprezentował kraj na 40. Biennale Sztuki w Wenecji. Od 1986 r. do 1990 r. zasiadał w Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków, natomiast od 1992 r. do 2002 r. - w Radzie Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Do jego istotniejszych realizacji należą pomniki: Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (1973), Fryderyka Chopina w Dusznikach Zdroju (1976), Gustawa Morcinka w Skoczowie (1987), kardynała Stefana Wyszyńskiego w Częstochowie (1997), Jana Pawła II w Kaliszu (1999), Fryderyka Chopina w Parku Południowym we Wrocławiu (2004) i Jana Kochanowskiego w Radomiu (2006), a także portrety: Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara w Filharmonii w Bydgoszczy, Herberta von Karajana w Hamburgu i Gustawa Holoubka w Teatrze Polskim w Warszawie.

Warszawa. Nie żyje prof. Jan Kucz. Był laureatem wielu nagród

Jak informuje PAP, prof. Jan Kucz był laureatem wielu nagród i wyróżnień. W 1983 r. odznaczono go Złotym Krzyżem Zasługi za pracę pedagogiczną i artystyczną. Na swoim koncie miał również Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Warszawy. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za pracę pedagogiczną. W 2000 r. podczas Biennale Sztuki Sakralnej w Częstochowie odebrał Grand Prix za całokształt twórczości. W 2001 r. doceniono go nagrodą Brata Alberta za pomnik papieża Jana Pawła II i pomnik kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czytaj też: Czytaj też: Makabra pod Warszawą. Zmiażdżyło go drzewo, nie żyje

Czytaj też: W Warszawie wkrótce posypią się potężne mandaty! Licznik odmierza czas

Pogrzeb Wiesława Gołasa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki