Powstanie Warszawskie. Warszawa pamięta sierpień '44

2011-07-30 11:00

Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczynają się na dobre. Już w ten weekend cała Warszawa odda hołd i cześć żołnierzom i cywilom, którzy w 1944 roku walczyli o wolność i honor naszego miasta i jego mieszkańców.

W programie poza oficjalnymi uroczystościami zaplanowanych jest wiele atrakcji dla mieszkańców. Można będzie wejść do śmigłowca na lotnisku wojskowym, zagrać w grę miejską na Starym Mokotowie oraz zobaczyć spektakl poświęcony 63 dniom powstańczej walki. Wystąpią w nim aktorskie gwiazdy, m.in. Danuta Stenka (50 l.).

Dziać zacznie się już w sobotę o godz. 14. Muzeum ma w tych godzinach propozycję dla najmłodszych.

W parku Wolności znajdującym się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego przez trzy godziny trwania warsztatów dzieci będą mogły się dowiedzieć, jak ich rówieśnicy i nieco starsze nastolatki radzili sobie podczas wojny. Będzie też szansa zostać spikerem radiowym, ugotować zupę powstańczą i zajrzeć do pracowni lalkarskiej. Atrakcją nie tylko dla najmłodszych będzie natomiast gala lotnictwa.

- W godz. 10-15 w niedzielę na lotnisku wojskowym będzie można wejść do Herculesa C-130 czy zobaczyć śmigłowce Bryza, Sokół i Bell - zaprasza dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski (39 l.). Warto, bo na co dzień lotnisko nie jest dostępne dla cywili. O godz. 15 w niedzielę można się przenieść na Stary Mokotów. Tam odbędzie się gra miejska "Moje miasto". Najpierw jednak trzeba się zarejestrować e-mailowo: [email protected] i czekać na dalsze wskazówki.

Każde obchody wybuchu powstania to przypomnienie o bolesnej historii tamtych dni, w których zginęło blisko 200 tys. osób, w większości mieszkańców stolicy.

O tym wydarzeniu opowiadać będzie sztuka "63 dni gniewu", w której historia opowiedziana zostanie odwrotnie co do jej chronologii, więc rozpocznie się od upadku powstania. Warto się zatem wybrać na plac Krasińskich w niedzielę o godz. 20, bo spektakl będzie grany tylko raz. Jako powstańcy warszawscy wystąpią w niej m.in. Danuta Stenka (50 l.), Kinga Preiss (40 l.) czy Łukasz Garlicki (34 l.). Widowisku towarzyszyć będzie monumentalna muzyka Józefa Skrzeka (63 l.).

Plan obchodów rocznicy Powstania Waszawskiego w stolicy

Sobota 30 lipca

godz. 14-17

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), "Błyskawica", kukiełki i "plujka", czyli jak warszawiacy radzili sobie podczas powstania - spotkanie edukacyjne dla dzieci. Wstęp wolny

godz. 19

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), msza święta dla warszawiaków i harcerzy

godz. 21

XXI Bieg Powstania Warszawskiego.  Start na ul. Konwiktorskiej spod stadionu Polonii. Trasa na dystansie 5 lub 10 km będzie wiodła historycznym szlakiem walk powstańczych do ul. Bonifraterskiej, następnie skręt w lewo do ul. Miodowej, Krakowskiego Przedmieścia, Karowej, Wybrzeża Gdańskiego, Sanguszki do mety na ul.Konwiktorskiej.

Na starcie będziemy mogli obejrzeć krótką inscenizację szturmu Dworca Gdańskiego. Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław'. Przedstawi wydarzenia z 22 sierpnia 1944 r., kiedy to kompanie batalionów Armii Krajowej 'Zośka' i 'Czata 49' prowadziły atak przez boisko Klubu Sportowego 'Polonia'.

Na trasie Biegu powstańcze posterunki:
- na ul. Bonifraterskiej w miejscu zaciekłych zmagań Zgrupowania AK ppłk. Jana Mazurkiewicza ps. „Radosław'
- na Placu Krasińskich przy wejściu do kanału, którym ze Starówki ewakuowali się powstańcy Grupy „Północ' płk. Karola Ziemskiego ps. „Wachnowski' do Śródmieścia i na Żoliborz
- na Wybrzeżu Gdańskim Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław' zapowiada wiele emocji, będą powstańcze i zakazane piosenki a niebo będzie rozświetlone flarami

niedziela, 31 lipca godz. 10-15

Lotnisko wojskowe ul. Żwirki i Wigury 1c, gala lotnictwa

godz. 13

Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (ul. Grzybowska 79), spotkanie Powstańców Warszawskich z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Wejście na zaproszenia

godz. 15

Stary Mokotów, gra miejska dla rodzin "Warszawa: moje miasto". Rejestracja: [email protected]

godz. 20

Plac Krasińskich, widowisko "63 dni gniewu" w reżyserii Jarosława Minkiewicza z Łukaszem Garlickim, Danutą Stenką i Kingą Preiss w rolach powstańców warszawskich

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki