Rewolucyjne zmiany w centrum Warszawy. Rozkopią Marszałkowską! Wiemy, jak się zmieni

Trzaskowski zmienia centrum Warszawy
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express Trzaskowski zmienia centrum Warszawy

Ulica Marszałkowska niebawem ma się stać przyjazna rowerzystom. Kierowcy teoretycznie też mają zyskać. Zarząd Dróg Miejskich podpisał właśnie umowę z firmą Adrog, która po zachodniej stronie tej arterii na odcinku od ul. Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego wybuduje drogę dla rowerów i zmieni ten teren nie do poznania. Inwestycja to część programu ogłoszonego przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego o nazwie Nowe Centrum Warszawy.

Nowa droga dla rowerów powstanie wzdłuż pl. Defilad. Od północy zostanie włączona do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Od południa połączy się z planowanym układem dróg i przejazdów rowerowych na rondzie Dmowskiego. W ramach tego projektu wyremontowany zostanie też chodnik, a na szerokiej jezdni, na skrajnym prawym pasie ruchu, wytyczone zostaną miejsca postojowe.

Drogę dla rowerów wybuduje warszawska firma Adrog. Pod koniec stycznia jej ofertę jako najkorzystniejszą ZDM wybrał w przetargu. (Zaproponowała 2 mln 643 tys. zł. brutto), a pod koniec lutego drogowcy podpisali umowę. Oznacza to zielone światło do rozpoczęcia prac – potrwają one do lata, a jesienią na odcinku od Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego posadzony zostanie nowy żywopłot (podobnie jak na ul. Świętokrzyskiej).

Inwestycja ta będzie pierwszym krokiem do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach realizacji programu Nowe Centrum Warszawy. Następnie – w kolejnych latach – przejdzie znacznie większe zmiany. Mają one bazować na koncepcji „Zielonej Marszałkowskiej”, opracowanej przez Zarząd Zieleni i konsultowanej z mieszkańcami. Przewiduje ona więcej zieleni, w tym także między torowiskiem a jezdnią.

Armagedon w centrum Warszawy. Rozkopują plac Pięciu Rogów. Zaskoczeni kierowcy w kolejce po mandaty!

Na całej długości ulicy ma powstać droga dla rowerów. Od ul. Królewskiej do pl. Bankowego zostanie ona wytyczona dzięki przeniesieniu parkowania na jezdnię. Dalej na północ rowerzyści przejadą przez pl. Bankowy i drogą rowerową wzdłuż ul. Andersa dojadą na Żoliborz. Tam – w ramach osobnego projektu – powstanie trasa rowerowa w ciągu ul. Mickiewicza. W ten sposób powstanie długi i spójny korytarz rowerowy północ-południe przez ścisłe centrum miasta.

Marszałkowska ma się stać też bardziej dostępna dla pieszych. Oprócz zebr na wysokości ulic Nowogrodzkiej i Widok, które powstaną w ramach realizacji likwidacji barier architektonicznych przy rondzie Dmowskiego, planowane są również naziemne przejścia na wysokości ul. Złotej oraz na Osi Saskiej. Drogowcy mają również w planach budowę sygnalizacji świetlnej na niebezpiecznym przejściu dla pieszych przy Senatorskiej i przebudowę sygnalizacji u zbiegu z Królewską, gdzie często dochodziło do kolizji.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE