Stolica uczciła bohaterów

Warszawa: Tak wyglądała Godzina "W" w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Cała stolica stanęła, by uczcić bohaterów

2023-08-01 17:57

1 sierpnia w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego jak co roku o godz. 17.00, czyli Godzinie "W", w całej Polsce zawyły syreny alarmowe. W ten sposób uczczono pamięć bohaterów i ofiar zrywu sprzed 79 lat. Mieszkańcy Warszawy i wszyscy obecni w stolicy stanęli na moment, aby przypomnieć o jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski.

Godzina W: Syreny zawyły w 79. rocznicę powstania warszawskiego

Godzina "W" to kryptonim, który oznacza dzień i godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Jego celem było wyzwolenie Warszawy spod władz niemieckiego okupanta. Jednocześnie Armia Krajowa chciała przejąć kontrolę nad stolicą przed wejściem Armii Czerwonej. Niestety, po 63 dniach dramatycznej walki powstańcy ogłosili kapitulację. W wyniku walk zginęło nawet około 200 tys. mieszkańców Warszawy. Stolica poniosła ogromne straty materialne, jej odbudowa trwała wiele lat.

Relacja z obchodów: 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawa pamięta [RELACJA]

Jak co roku w Godzinę "W" mieszkańcy Warszawy na chwilę stają w miejscu, aby oddać hołd poległym. Podobnie było we wtorek, 1 sierpnia w 79. rocznicę Powstania Warszawskiego. Równo o 17.00 zawyły syreny alarmowe, nie tylko w Warszawie, ale także w innych polskich miastach. Na Rondzie Dmowskiego odpalono race. To stąd wyruszył również marsz Powstania Warszawskiego. Uczestnicy przejdą przez Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat,, Krakowskie Przedmieście i Plac Krasińskich. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia. 

Jerzy Mindziukiewicz wspomina Powstanie Warszawskie: "Musieliśmy za szybko dorosnąć"
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany