Warszawa wraca do koszenia trawników. Wielka akcja w Warszawie

i

Autor: Marcin Wziontek/Super Express Warszawa wraca do koszenia trawników. Wielka akcja w Warszawie

Warszawa wraca do koszenia trawników. Wielka akcja w Warszawie

2022-05-10 10:45

W poniedziałek, 9 maja, dziennikarze „Super Expressu” zauważyli na ulicach Warszawy zmasowaną akcję kosiarzy. W całej stolicy aż huczało. Ekipy warszawskiego Zarządu Zieleni rozpoczęły precyzyjne przycinanie przydrożnych trawników, pielęgnację zieleni w parkach i wycinanie zbędnych chwastów. Aż roiło się od pracowników w odblaskowych koszulkach.

Zarząd Zieleni Warszawy rozpoczął pierwsze w tym roku koszenie trawników w stolicy. W ubiegłym roku prezydent Rafał Trzaskowski wydał kategoryczny zakaz ścinania zieleni. Dlaczego teraz kosiarze mogą wrócić do pracy? - To idealny moment, ponieważ pogoda sprzyja, a po chłodnej wiośnie trawniki mocno przyrosły – tłumaczą pracownicy ZZ. Zakaz nałożony przez prezydenta był bowiem związany z panującymi w ubiegłe lato upałami i suszą. - Na bieżąco monitorujemy przyrost traw i warunki pogodowe. Od tych czynników zależą rodzaj, zakres i częstotliwość podejmowanych prac. Ale nie tylko. Koszenie dostosowujemy także do różnych typów trawników dodaje Zarząd Zieleni.

Koszenie - kiedy i gdzie? 

Najczęściej w Warszawie koszenie odbywa się na tzw. trawnikach reprezentacyjnych, np. wokół rabat kwiatowych i w miejscach gdzie są zlokalizowane systemy nawadniające. Zaś łąki koszone są raz w roku, by pozwolić im na naturalną sukcesję. W parkach czy skwerach mogą być skoszone dwa razy, jeśli pozwalają na to warunki przyrodnicze. Polany w parkach, z których rekreacyjnie korzystają mieszkańcy, są koszone częściej.

Po co kosić? 

Dlaczego kosi się trawniki? Dzięki temu lepiej się ukorzeniają, mogą prawidłowo rozwijać się i rosnąć. Zbyt wyrośnięta trawa kładzie się, a dolne części roślin drewnieją. Podczas opadów w upalne dni może też rozpocząć się proces gnilny, co skutkuje wypadaniem roślin. Rozpoczęcie koszenia w połowie maja ma sprzyjać kwiatom, które kończą wtedy kwitnienie lub już przekwitły.

Koszenie trawników odbywa się również dla naszego bezpieczeństwa. Mowa o tej zieleni, która rośnie wzdłuż ulic. Tu ścinanie traw odbywa się trzy razy do roku.

Sonda
Czy denerwują Cię psie kupy na trawnikach i chodnikach?
Ambasador Rosji obrzucony czerwoną farbą