Warszawa: Żoliborz jest pionierski w skali miasta. Zielone przystanki UROSŁY w Warszawie. Czy są bezpieczne?

2020-08-01 14:00
Zielone przystanki w Białymstoku nagrodzone w plebiscycie Polska Architektura XXL 2019
Autor: UM Białystok Zielone przystanki w Białymstoku nagrodzone w plebiscycie Polska Architektura XXL 2019

Na przystanku ks. Popiełuszki 05 na Żoliborzu powstał pionierski "Zielony Przystanek". Wiata przystankowa z roślinami na jej dachu ma wiele zalet, które pomoże stać się miastu jeszcze bardziej ekologicznym, ale czy posiada jakieś wady i są takie bezpieczne jak się na pierwszy rzut oka wydaje?

Na przystankach w miejscach niedostępnych dla mieszkańców rosną rozchodniki, czyli rośliny ozdobne naturalnie rosnące w miejscach suchych. -Wymagają małej opieki i nie powinny potrzebować podlewania i pielęgnacji. AMS jest gotowy żeby sprawdzać stan roślin podczas mycia przystanków. Jakby coś było nie tak, to będą interweniować – mówi Łukasz Porębski, Radny Dzielnicy Żoliborz. Rozchodniki znoszą suszę, jałowe gleby i w większości przypadków również spadki temperatury. To doskonałe rośliny do ogrodów skalnych i na zielone dachy. - Eko wiata pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbuje 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniża temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C. - chwali się Zarząd Transportu Miejskiego. Oprócz tego przystanek posiada specjalne oznaczenia, zabezpieczające ptaki przed kolizjami z szybami. Na papierze wszystko wygląda świetnie, ale czy takie naprawdę jest? Czy te przystanki są bezpieczne dla alergików? -Nie wiemy do jakoiego stopnia tworzą alergeny. Rośliny są małe i są na niedużej powierzchni. Nie powinny być zagrożeniem dla alergików – uspokaja Łukasz Porębski, Radny Dzielnicy Żoliborz. Z tego wynika, że jakieś zagrożenie mogą za sobą nieść rośliny na dachach przystanków. Czy powstanie ich więcej?

Warszawa: Całowali parę młodą, wznosili toasty i… wylądowali na kwarantannie

Pomysł na ogród: zielony dach

Warszawa: DRAMAT przedsiębiorców i placówek! Grozi im LAWINA i HAŁDA ŚMIECI! Czekają ich kolejne podwyżki?

Nie na wszystkich przystankach można tworzyć takie projekty. - Największym problemem była infrastruktura przystanków, bo nie na każdym przystanku można wdrożyć zielone przystanki – skarży się Łukasz Porębski, pomysłodawca projektu. Radny Łukasz Porębski już od dawna chciał wprowadzić zielone dachy na przystankach, ale nie było łatwo. - Proces uzyskania pozwolenia był długotrwały. Pierwszą inicjatywę wprowadzenia Zielonych przystanków podpisałem w lutym 2019 roku – opowiada Radny Dzielnicy Żoliborz. Pomysłodawca zdradza, że zainspirował się dobrą praktyką z innych krajów europejskich, a także polskich, którzy szukają każdego dostępnego miejsca aby wepchnąć tam miejsca zielone. Oprócz procesu uzyskania pozwolenia trzeba było uzyskać zgodę od ZTM, który zajmuje się komunikacją miejską. - AMS zajmujący się wiatami przystankowymi od razu był zainteresowany współpracą, ponieważ w innych miastach już projektowali takie dachy. ZTM trzeba było przekonać do pomysłu, ale też się zgodzili - wspomina Łukasz Porębski. Wykonawca projektu ma już wybrane 20 miejsc, w których można stworzyć podobne do tego na Żoliborzu, Zielone przystanki.

Warszawa: NAWET Pięć lat więzienia za odrobinę LUKSUSU! Złodzieje złapani [GALERIA]


Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE