Projekt łodzi solarnej

i

Autor: PrtSc YouTube WUT SolarBoat Projekt łodzi solarnej

Warszawscy studenci budują łódkę napędzaną słońcem [AUDIO, WIDEO]

2015-05-13 11:36

Warszawscy studenci stworzą łódkę napędzaną energią słoneczną. WUT Solar Boat, bo tak nazywa się łódka, to projekt studentów Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej.

Warszawa będzie mieć łódź napędzaną energię słoneczną. A to wszystko dzięki studentom Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej. Studenci udowadniają, że panele słoneczne można wykorzystać nie tylko na domach, ale także na łódkach. - Większość łódek jest napędzanych wiatrem, paliwem lub siłą mięśni, a my robimy łódkę solarną, która będzie miała zawsze energię i zawsze będzie mogła płynąć, ponieważ nawet jak nie świeci słońce to i tak jest energia ze słońca - wyjaśnia Andrzej Gut, kierownik projektu.

Budowa łodzi - zobacz przebieg prac

Tak powstają prototypy naszej łódki :)Posted by WUT Solar Boat Team on 26 stycznia 2014

Projekt Politechniki Warszawskiej i SGH zakłada, że łódka będzie mieć 6 m długości i 2,4 m szerokości. Łódka o masie 198 kg będzie mogła osiągnąć maksymalną prędkość 26 km/h. - Kadłub został zbudowany z kompozytu węglowego i aluminium. Na łódź złożyły się też fotowoltaika (lekki i elastyczny panel z krzemu monokrystalicznego) oraz hydroskrzyła (specjalna konstrukcja, której zadaniem jest wyniesienie łodzi ponad powierzchnię wody w celu zminimalizowania oporów) - czytamy na stronie twórców łodzi.

Projekt pochłonął kilkadziesiąt tysięcy złotych. Łódź jest już prawie gotowa. Na początku lipca czeka ją pierwszy poważny sprawdzian, weźmie udział w międzynarodowych mistrzostwach łodzi solarnych w Monako.

Szczegóły projektu zna Paweł Karpiński, reporter Radia ESKA, który rozmawiał z członkami projektu WUT Solar Boat - Andrzejem Gutem i Michałem Kobeckim.

WUT Solar Boat - zobacz jak powstaje łódź

WUT Solar Boat - konstrukcja łodzi

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE