Wielbłąd Maniek zachwyci odwiedzających w warszawskim ZOO

i

Autor: Warszawskie ZOO

Warszawskie ZOO ma nowego, uroczego wielbłądka. Na świat przyszedł Maniek [ZDJĘCIA]

2021-07-17 17:59

Kolejne narodziny w warszawskim ZOO! Tym razem na świat przyszedł Maniek - uroczy wielbłąd. O jego przyjściu na świat poinformowali przedstawiciele warszawskiego ogrodu zoologicznego, którzy podkreślili, że wielbłąd ma wyjątkowo jasny kolor wełny. Już wkrótce wielbłądzią rodzinę ponownie będą mogli oglądać odwiedzający.

Maniek jest synem Helgi i kuzynem urodzonej w marcu Mani. Razem ze swoimi mamami młode wielbłądy przebywają na wybiegu kwarantannowym, z dala od zwiedzających - poinformowało warszawskie ZOO. - Jak maluchy podrosną, to zapewne całe towarzystwo wróci na wybieg ekspozycyjny. Na razie możecie tam oglądać tylko Józefinę, ale prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość - dodali przedstawiciele ogrodu na Facebooku.

Maniek zaskoczył wszystkich bardzo jasnym kolorem wełny. - Wreszcie mamy w stadzie prawdziwego blondyna, chociaż z wiekiem to może się oczywiście zmienić - przekazało zoo.

Wielbłądy w warszawskim zoo to baktriany, czyli wielbłądy dwugarbne. W stanie dzikim zamieszkują stepy Mongolii i Chin. Różnią się od wielbłąda jednogarbnego (dromadera), mniejszymi nogami, tęższą budową ciała i bardziej obfitą sierścią.

Nie straszne są im warunki pustynne. Ich nozdrza mogą się otwierać i zamykać, chroniąc przed wdychaniem piasku, a gęste i długie rzęsy chronią przed sypiącym w oczy piaskiem. Dwa garby służą do magazynowania tłuszczu pozyskanego ze zjadanych roślin. Wielbłąd potrafi oszczędzać wodę, a kiedy jest okazja, może jej wypić jednorazowo prawie 60 litrów. Gęste futro chroni go przed temperaturą, która spada zimą poniżej 30 stopni Celsjusza.

Dziko żyjące baktriany są gatunkiem krytycznie zagrożonym. Największym wrogiem dzikich wielbłądów dwugarbnych jest działalność człowieka: polowania, wypas zwierząt hodowlanych, grabież naturalnych siedlisk i krzyżowanie z wielbłądami udomowionymi.

Potworny wypadek na ulicy Modlińskiej w Warszawie. Nie żyje motocyklista
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE