Koniec GEHENNY kierowców na Pradze. Nowy wiadukt niemal gotowy [ZDJĘCIA]

Wiadukt na Przyczółku na ostatniej prostej. Lada moment otwarcie
Autor: ZDM Wiadukt na Przyczółku na ostatniej prostej. Lada moment otwarcie

Modernizacja wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych na ostatniej prostej. Drogowcy ułożyli już asfalt i przygotowali go do malowania pasów. Pozostał tylko montaż barierek i balustrad na schodach i prace porządkowe na terenie budowy. Pierwsi kierowcy powinni pojechać nowym wiaduktem w połowie grudnia.

Generalny remont wiaduktu podyktowany był jego wyeksploatowaniem. Węzeł na Przyczółku Grochowskim powstał w latach 70. ubiegłego wieku jako jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej i z powodu upływu czasu uległ znacznej degradacji. Stan techniczny przeprawy na tyle się pogorszył, że przed rozpoczęciem prac nośność konstrukcji utrzymywały tymczasowe podpory.

Warszawskie firmy upadają! „Koronawirus nas wykańcza” [GALERIA]

Aby odnowić wiadukt, konieczna była jego całkowita rozbiórka. Najważniejsze elementy przeprawy drogowcy zastąpili nowymi. Kluczowy etap modernizacji stanowiła wymiana płyty pomostu wiaduktu. Prace z tym związane robotnicy przeprowadzili w drugiej połowie sierpnia - wylaliśmy 1400 m sześc. betonu. Jego wylewanie i układanie było największą „operacją” całej inwestycji. Ze względu na gabaryty płyty – 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta – trwało to nieco ponad całą dobę - chwali się Zarząd Dróg Miejskich.

Poruszający apel mieszkanki Marek! Pomóżcie mi! Ja nie chce tak żyć!

- Następnie, po położeniu izolacji na płycie pomostu, ruszyliśmy z wykonywaniem wyposażenia obiektu. Ułożyliśmy krawężniki i zbrojenie pod kapy chodnikowe. Pod koniec września zalaliśmy je betonem, a następnie położyliśmy tam tzw. jastrych żywiczny – to właśnie on stanowi nawierzchnię chodników (podobne rozwiązanie technologiczne zastosowaliśmy na wiadukcie w ciągu ul. Saskiej nad Trasą Łazienkowską) - dodał ZDM. 

Co z BOŻYM NARODZENIEM w czasie epidemii? Nie ma (na razie) oficjalnych zaleceń

Kolejnym krokiem, który sprawił, że realizacja inwestycji wkroczyła na ostatnia prostą, było układanie mas bitumicznych. Na pierwszy ogień poszły dojazdy i zjazdy z wiaduktu, a finał stanowiło asfaltowanie na samej przeprawie. W czwartek położona została ostatnia warstwa ścieralna asfaltu. 

Rozróba na PLACU KONSTYTUCJI! Osiem radiowozów na kobiety

Do zakończenia robót pozostało już niewiele. To montaż barierek i balustrad na schodach prowadzących do wiaduktu (na znacznej długości stopni te elementy zostały już zamocowane), a także prace porządkowe na terenie inwestycji. Do tego dojdzie likwidacja tymczasowego oznakowania, m.in. wysepek i wygrodzeń, a następnie przywrócenie stałej organizacji ruchu. Pierwsi kierowcy po odnowionym wiadukcie powinni przejechać w połowie grudnia.

Wzruszający pogrzeb braci z Marek! Rodzice przytulili do serca Sebastiana i Michała

Bracia zmarli na covid jeden po drugim. Pochowali ich na cmentarzu w Markach