Wiceburmistrz Pragi-Południe i naczelnik z ratusza z zarzutami korupcyjnymi. CBA zdradza szczegóły śledztwa

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express; Marek Kudelski/Super Express

Afera w urzędzie

Wiceburmistrz Pragi-Południe i naczelnik z ratusza z zarzutami korupcyjnymi. CBA zdradza szczegóły śledztwa

2023-07-12 15:50

We wtorek, 11 lipca, opinią publiczną wstrząsnęła informacja o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy CBA czterech osób, w tym wiceburmistrza dzielnicy Praga-Południe Adama C. oraz naczelnika wydziału architektury i budownictwa Jacka G. Obydwaj urzędnicy usłyszeli zarzuty korupcji! CBA zdradza szczegóły śledztwa.

Afera w Warszawie. Wiceburmistrz Pragi-Południe i naczelnik z ratusza zatrzymani

We wtorek rano (11 lipca) funkcjonariusze CBA weszli do urzędu Dzielnicy Praga-Południe oraz Urzędu Dzielnicy Rembertów. Zatrzymane zostały cztery osoby, w tym wiceburmistrz dzielnicy Praga-Południe Adama C. oraz naczelnik wydziału architektury i budownictwa Jacek G.

- Zgromadzony materiał dowodowy świadczy o tym, że zatrzymany Zastępca Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe obiecał udzielić, a następnie udzielił drugiemu z zatrzymanych urzędników obiecanej korzyści osobistej w postaci zatrudnienia na stanowisku naczelnika wydziału. Podstawą udzielenia korzyści miało być wydanie przez urzędnika decyzji administracyjnej na budowę inwestycji deweloperskiej w Rembertowie, korzystnej dla nieformalnie zarządzanej przez Adama C. spółki. Zatrzymany miał także zataić informację o prowadzeniu tej działalności gospodarczej. Z ustaleń śledztwa wynika, że w sposób faktyczny nadzorował i prowadził spółkę, która uzyskała pozwolenie na budowę inwestycji - wyjaśnił dr Robert Sosik z wydziału prasowego CBA.

Oprócz dzielnicowych urzędników w sprawie zatrzymanych zostało również dwóch przedsiębiorców, którzy pośredniczyli w sprawach związanych z przestępczym procederem. - Jeden z nich pełnił funkcję prezesa spółki, którą faktycznie zarządzał i kontrolował Adam C. Kolejny przedsiębiorca wystawiał puste faktury na rzecz spółki zarządzanej przez urzędnika. Dokumenty nie odzwierciedlały zdarzeń gospodarczych i służyły do wyłudzenia należności publicznoprawnej - przekazał dr Robert Sosik.

Wiceburmistrz Pragi-Południe z zarzutami!

Zatrzymani urzędnicy z Pragi-Południe zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, gdzie usłyszeli zarzuty. - Zastępca burmistrza usłyszał m.in. zarzut obietnicy udzielenia, a następnie udzielenia innemu urzędnikowi korzyści osobistej w zamian za naruszenie przez niego przepisów prawa w celu uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia w zakresie pozwolenia na budowę, ale także zarzuty posłużenia się nierzetelną fakturą w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz przekroczenia uprawnień. Drugi z zatrzymanych urzędników, pełniący funkcję naczelnika Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Praga Południe, który w zamian za zatrudnienie na tym stanowisku wydał decyzję administracyjną z naruszeniem prawa, usłyszał zarzuty korupcyjne – poinformował dr Robert Sosik. Z kolei dwaj zatrzymani przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw karno-skarbowych oraz korupcyjne.

Jak zaznacza CBA, sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Tymczasem radni PiS domagają się zwołania nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy, a aktywiści z Miasto Jest Nasze wzywają burmistrza dzielnicy do podania się dymisji.

Wnioski o areszt

Prokurator Katarzyna Skrzeczkowska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga przekazała w rozmowie z "Super Expressem" przekazała, że prokuratura podjęła decyzje o skierowaniu do sądu wniosków o areszt dla wiceburmistrza Adama C. oraz jednego z zatrzymanych przedsiębiorców, a także o zastosowanie dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowego wobec naczelnika wydziału architektury i budownictwa Jacka G, a dozoru policyjnego wobec drugiego zatrzymanego przedsiębiorcy.

Sonda
Czy korupcja jest w Polsce dużym problemem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany