Warszawa. Wieżowiec zamiast parkingu

2015-03-12 23:40

Za kilka lat teren pomiędzy ulicami Chmielną, Żelazną, Alejami Jerozolimskimi i aleją Jana Pawła II może zmienić się nie do poznania. Spółka Xcity Investment planuje w tym miejscu wybudować 200-metrowy wieżowiec.

Kolejarzom zależy na funkcjonalnym połączeniu terenu inwestycji z Dworcem Centralnym oraz z przystankiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Chcą też zabudować odsłonięte dziś tory kolejowe. Głównym elementem koncepcji jest jednak 200-metrowy wieżowiec u zbiegu al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich. Obok niego stanąć mają też mniejsze budynki biurowe z lokalami handlowymi, a także hotel. Dopełnieniem koncepcji będą wypielęgnowane zieleńce, atria i place miejskie. W centrum kompleksu miałaby powstać piesza promenada, a w budynkach wiszące i dachowe ogrody.

- Inwestycja pozwoli na uzupełnienie dotychczasowej tkanki miejskiej w tej części Warszawy oraz wpłynie na poprawę estetyki terenu. Głównym atutem projektu będzie bliskość Dworca Centralnego, stacji metra oraz najważniejszych ciągów komunikacyjnych - mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA. Szacowana wartość inwestycji to ponad miliard złotych. Projekt jest jeszcze na etapie planowania. Realizacja inwestycji mogłaby rozpocząć się w 2018 roku.