Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko

i

Autor: ART SERVICE, AP Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko

HONOROWA WIZYTA MERA KIJOWA W WARSZAWIE

Bracia Kliczko przyjadą do Warszawy. Mer Kijowa z bratem spotkają się z Rafałem Trzaskowskim. Witalij odbierze honorowy tytuł w Pałacu Kultury

2022-07-28 18:22

Mer Kijowa Witalij Kliczko za kilka dni pojawi się w Warszawie. W niedzielę 30 lipca, tradycyjnie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Rada Warszawy zbierze się na uroczystej sesji w Pałacu Kultury i Nauki, by przyznać tytuły Honorowego Obywatela Warszawy, wyróżnienia i nagrody miasta. Honorowymi Obywatelami Stolicy zostaną w tym roku była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie Witalij Kliczko przyjedzie do Warszawy z bratem Władimirem.

Jak się nieoficjalnie dowiadujemy, słynny bokser i polityk Witalij Kliczko pojawi się w niedzielę 30 lipca 2022 w Warszawie. Chciałby osobiście odebrać nadany mu tytuł Honorowego Obywatela Warszawy i uczestniczyć w obradach stołecznej rady miasta. - Jest takie prawdopodobieństwo, ze będziemy gościć mera Kijowa. Choć na razie szczegółów nie mogę podać, trwają ustalenia. Również czekamy na konkrety – słyszeliśmy kilka dni temu w warszawskim ratuszu. Już mamy potwierdzenie tej wizyty. Szczegóły jego przejazdu miedzy Kijowem a Warszawą mają być utajnione. Przyjazd jest też oczywiście uzależniony od sytuacji na Ukrainie i w samym Kijowie. Ale urzędnicy prezydenta Rafała Trzaskowskiego przygotowują się już do wizyty Witalija Kliczki. Razem z nim - jak słyszymy - przyjedzie też brat Wołodimir Kliczko.

Witalij Kliczko przyjedzie do Warszawy

i

Autor: AP & TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS Witalij Kliczko przyjedzie do Warszawy

30 lipca podczas sesji Rady Warszawy tytuł Honorowej Obywatelki Warszawy odbierze też Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jej kandydaturę zgłosili radni Koalicji Obywatelskiej, radni PiS zaproponowali nadanie tego najwyższego wyróżnienia, jaki może przyznać stołeczny samorząd – Witalijowi Kliczce, gdyż, jak uzasadniali: "Ten wielokrotny mistrz świata w wadze ciężkiej był wraz ze swoim bratem Władimirem jednym z dwóch największych ambasadorów Ukrainy na świecie"

- Propagował patriotyczną postawę reprezentanta kraju jako twardego, silnego, nieustępliwego, o charakterze osoby walczącej do samego końca. Jak się potem okazało, w obliczu zagrożenia ta postawa stała się prawdziwa dla całego narodu ukraińskiego. Witalij Kliczko, jako mer Kijowa, stał się symbolem ruchu oporu podczas wojny na Ukrainie" – ocenili warszawscy radni w uzasadnieniu uchwały.

W samym głosowaniu radni PiS udziału nie wzięli, ponieważ obie kandydatury były w jednej uchwale, a warszawscy radni byli przeciwni uhonorowaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz. W głosowaniu zdecydowali zatem tylko radni KO.

Nie są też jeszcze znane szczegóły wizyty Witalija Kliczki w Warszawie. Czy przyjedzie tylko na jeden dzień, czy oprócz sesji Rady Warszawy odbędzie przy okazji inne spotkania z politykami czy samorządowcami. Według naszych informacji mer Kijowa i jego brat nie zostana w Warszawie na obchodach Powstania Warszawskiego, mają wrócić na Ukrainę w poniedziałek 1 sierpnia.

Rafał Trzaskowski i Witalij Kliczko są w kontakcie od początku wojny na Ukrainie. Ale prezydent Warszawy padł też ofiarą internetowej prowokacji z Kliczka w tle. On i czterech innych prezydentów miast rozmawiali online z osobą podszywającą się pod prezydenta Kijowa. Początkowo wszystko wskazywało na użycie technologii deepfake. Ale według niemieckiego dziennikarza Daniel Laufera podczas rozmowy z prezydentami podkładano głos pod stare nagrania Kliczki, który był przykrywany słowami tłumacza. W ten sam sposób dali się oszukać także włodarze Wiednia, Budapesztu, Berlina i Madrytu. Prawdziwy Kliczko skomentował tę akcję wówczas: „Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli porozmawiać na moich oficjalnych kanałach” – skomentował na Twitterze.

W latach 90 gościł u siebie braci Kliczków, teraz pomaga Ukraińcom
Sonda
Czy Witalij Kliczko słusznie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany