Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy. Radni zdecydowali

i

Autor: Shutterstock, AP, Andrzej Lange/Super Express Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy. Radni zdecydowali

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy. Radni zdecydowali

2022-06-09 13:22

Podczas czwartkowej (9 czerwca) sesji Rady Warszawy radni podjęli decyzję w sprawie, wywołującej niemałe emocje. Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko zostali Honorowymi Obywatelami Warszawy. Nie obyło się jednak bez głosów sprzeciwu. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie wzięli udziału w głosowaniu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz i Witalij Kliczko Honorowymi Obywatelami Warszawy

W czwartek, 9 czerwca, podczas LXV Sesji Rady Warszawy Radni głosowali m.in. za przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Warszawy byłej prezydent stolicy Hannie Gronkiewicz-Waltz oraz merowi Kijowi Witalijowi Kliczce.

Nie obyło się bez głosów sprzeciwu. Radni Prawa i Sprawiedliwości byli za przyznaniem tego prestiżowego tytułu merowi Kijowa, jednak zdecydowanie sprzeciwiali się kandydaturze Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz też: Mała jaszczurka ukryła się na dnie walizki. Przyleciała do Warszawy z Malediwów

- Głosowanie nad Hanną Gronkiewicz-Waltz rok po tym, jak pośmiertnie przyznaliśmy tę nagrodę Jolancie Brzeskiej, ofierze dzikiej reprywatyzacji, zjawiska, które będzie się zawsze kojarzyło wszystkim mieszkańcom Warszawy z okresem rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, jest nieporozumieniem, hańbą i czymś, do czego nie można dopuścić w żaden sposób – mówił podczas sesji radny Błażej Poboży (PiS).

W swojej wypowiedzi zaznaczał również, że Gronkiewicz-Waltz "absolutnie nie zasługuje na to, aby otrzymać tak prestiżowe wyróżnienie".

- Miejsce Hanny Gronkiewicz-Waltz jest nie w gronie Honorowych Obywateli, a na początek przed komisją weryfikacyjną - stwierdził.

Sprawa rozstrzygnięta bez polityków PiS

Zgłoszona przez Wiktora Klimiuka (PiS) poprawka wykreślająca kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz została odrzucona. "Przeciw" głosowało 36 radnych, "za" - 20. Również wniosek Cezarego Jurkiewicza (PiS) o przerwanie sesji został odrzucony głosami 40 ("przeciw") do 19 ("za").

Ostatecznie głosowanie nad przyznaniem Honorowego Obywatelstwa Hannie Gronkiewicz-Waltz i Witalijowi Kliczce odbyło się. Radni PiS w ramach sprzeciwu nie wzięli w nim udziału. Mimo to uchwała została przegłosowana 38 głosami "za". Radny PiS Piotr Górski się wstrzymał, radny PiS Maciej Binkowski był "przeciw", a 19 radnych nie oddało głosu.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Sonda
Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz słusznie otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Warszawy?
Sonda
Czy Witalij Kliczko słusznie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Warszawy?