Defilada wojska w Warszawie

i

Autor: Piotr Grzybowski Defilada Wojska w Warszawie

Wojskowa defilada 15 sierpnia w Warszawie. UWAGA, zmiana trasy

2018-08-06 11:43

Święto Wojska Polskiego, które odbywa się 15 sierpnia, w tym roku zapowiada się wyjątkowo. Tegoroczna defilada wojskowa ma łączyć się z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W Wielkiej Defiladadzie Niepodległości wezmą w tym roku udział nie tylko żołnierze z Polski i państw sojuszniczych, ale i rekonstruktorzy z historycznym sprzętem. Co więcej, postanowiono zmienić trasę przemarszu. W tym roku wojsko nie będzie już maszerowało po Alejach Ujazdowskich i przeniesie się na pobliską Wisłostradę.

Jak zapowiada MON, w defiladzie współczesnej weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, ponad 100 statków powietrznych, ponad 60 pocztów sztandarowych, blisko 200 wojskowych pojazdów i elementów uzbrojenia. Będą to m.in.: transportery opancerzone Rosomak, transportery minowania narzutowego Kroton, samobieżne moździerze Rak, haubice Krab, samochody HUMVEE, czołgi Leopard 2 i PT-91 Twardy, a także kołowe transportery Stryker i czołgi Abrams z USA. Nad Warszawą, wzdłuż Wisły ma przelecieć 101 samolotów i śmigłowców, m.in. wiropłaty SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3, Mi-14 oraz samoloty, w tym PZL-130 Orlik, M-28 Bryza, C-295M, C-130 Hercules, M-346 Master/Bielik i F-16.

W defiladzie historycznej uczestniczyć będzie ponad 900 rekonstruktorów prezentujących różne epoki. Defilować będzie ok. 650 rekonstruktorów pieszych i ok. 260 konnych w pięciu kolumnach w kolejności chronologicznej: wczesne średniowiecze, średniowiecze, wiek XVII, wiek XIX (okres powstań narodowych) oraz wiek XX.

Co ważne, w tym roku zmieni się miejsce imprezy. Trasa tegorocznej defilady, która rozpocznie się o 13, będzie przebiegać od Mostu Gdańskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego, pobiegnie obok Cytadeli, a także multimedialnego Parku Fontann przy Wybrzeżu Gdańskim. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie MON: - Po raz pierwszy na warszawskiej Wisłostradzie przedefiluje ponad 2 tysiące osób – poddziały piesze Wojska Polskiego i krajów sojuszniczych, grupy rekonstrukcyjne oraz statki powietrzne, a także współczesny i historyczny sprzęt wojskowy.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, albo Święto Wojska Polskiego, jest obchodzone 15 sierpnia. Ta data odnosi się do słynnej Bitwy Warszawskiej, którą Polska wygrała w 1920 roku. Obchodzono je już w dwudziestoleciu międzywojennym, nosiło jednak inną nazwę - Dzień Żołnierza. W 1947 roku zaniechano uroczystości, które powróciły dopiero w 1992 roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki