Zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay Zdjęcie poglądowe

Wpłatomat będzie mógł zatrzymać twoje pieniądze! Wszystko przez nowe przepisy...

2018-06-29 17:59

Od 1 lipca wejdzie w życie zarządzenie NBP dotyczące zarządzania znakami pieniężnymi przez banki. Każdy podejrzany banknot zostanie zatrzymany przez wpłatomat. Co się stanie z naszymi pieniędzmi?

Klienci banków zostali poinformowani, że od 1 lipca mogą stracić swoje pieniądze przy wpłatach do wpłatomatów, jeśli banknot okaże się fałszywy.

E-mail do klientów banku ING

i

Autor: RADIO ESKA E-mail do klientów banku ING

Czy jest się czego obawiać?

Zapytaliśmy o to Piotra Utratę, rzecznika prasowego banku ING:

- Sytuacja nie będzie się różnić od tego, jak jest teraz przy wpłatach pieniędzy bezpośrednio w kasie. Po prostu ta procedura zostanie zaimplementowana we wpłatomatach. Jeśli ktoś nieświadomie wpłaci fałszywe banknoty, które już krążyły w obiegu handlowym (bo zostały mu wypłacone np. jako reszta w jakimkolwiek punkcie usługowym) i ten banknot zostanie mu zabrany przez wpłatomat, to może się okazać, że stracimy swoje pieniądze. Trzeba będzie zwrócić się na policję i dochodzić swoich praw. W praktyce jest to bardzo trudne - mówi.

>>> Ogólnopolskie protesty przeciwko ACTA 2.0! Przeciwnicy nowej dyrektywy unijnej wychodzą na ulice

Co będzie dalej z zatrzymanym banknotem?

ING Bank Śląski przygotował stronę internetową dla klientów, których spotka po 1 lipca nieprzyjemne rozczarowanie:

- Zatrzymany przez wpłatomat banknot nie jest księgowany na Twoim rachunku. Po wyjęciu go z wpłatomatu, ponownie zweryfikujemy jego autentyczność. W przypadku gdy okaże się autentyczny, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku. Weryfikacja banknotu może zająć do 30 dni.

- Jeżeli nasza weryfikacja wskaże, że banknot jest nieautentyczny, zobowiązani jesteśmy przekazać go Policji wraz z Twoimi danymi. Policja podejrzany banknot przesyła do ekspertyzy do Narodowego Banku Polskiego. Jeżeli ekspertyza NBP wykaże autentyczność banknotu, niezwłocznie zaksięgujemy go na Twoim rachunku.

- Jeżeli ekspertyza wykonana przez NBP wykaże, że banknot jest fałszywy, to pozostaje on w NBP. W tej sytuacji o wyniku ekspertyzy i dalszych krokach zostaniesz poinformowany przez policję.

W najgorszym scenariuszu klient straci część wpłacanych środków. - Jeżeli ekspertyza nasza i Narodowego Banku Polskiego potwierdzą, że banknot jest sfałszowany, policja podejmie kroki zmierzające do wyjaśnienia okoliczności wejścia w posiadanie banknotu. Nie musi to oznaczać odpowiedzialności karnej, w większości przypadków poszkodowani nieświadomie wchodzą w posiadanie fałszywych pieniędzy. W takim jednak przypadku pieniądze nie wpłyną na Twoje konto – informuje klientów bank.

Zobacz również: Kierowca autobusu pomaga złapać przestępcę! Szalony pościg policyjny w Konstancinie-Jeziornie

Zobacz To Wideo:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki