Co ustalono?

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. 13 osób zginęło. Prokuratura ujawnia nowe szczegóły

2023-01-06 5:28

Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji wstrząsnął całym światem. Pisała o nim brytyjska i amerykańska prasa. Materiały pojawiały się również w wielu europejskich mediach. Co wiemy do tej pory? Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie przekazuje najnowsze informacje! Śledztwo trwa.

Wypadek polskiego autokaru w Chorwacji. Zginęło 13 osób

Do tego mrożącego krew w żyłach wypadku doszło w sobotę, 6 sierpnia, ok. godz. 5:40 na autostradzie A4 w pobliżu Zagrzebia. Bilans ofiar jest wstrząsający – 13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych. Wszystkie ofiary wypadku to polscy pielgrzymi, którzy zmierzali do położonego w w Bośni i Hercegowinie sanktuarium maryjnego w Medjugorje.

Jak informował Łukasz Jasina, rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, uczestnicy pielgrzymki pochodzili z okolic Konina, Sokołowa Podlaskiego i Jedlni pod Radomiem.

W akcji ratowniczej uczestniczyło aż 16 karetek pogotowia. Do Chorwacji udały się również polskie służby konsularne i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także zespół psychologów. Na miejscu katastrofy pracowali polscy policjanci, którzy pełnili służby w Chorwacji.

Kondolencje z powodu tragedii w Chorwacji złożyły najważniejsze osoby w państwie. Wyrazy współczucia płynęły także od najważniejszych osób z całego świata.

Wypadek polskiego autokaru w drodze do Medjugorie. Śledztwo warszawskiej prokuratury

Tego samego dnia, kiedy doszło do przerażającego wypadku, na zlecenie Prokuratura Generalnego Zbigniewa Ziobro, warszawska prokuratura wszczęło śledztwo.

Do tej pory otrzymaliśmy wszelakie materiały, które zebrała strona chorwacka. Śledztwo prowadzone jest w sprawie, więc nikomu nie zostały przedstawione zarzuty. Czekamy cały czas na opinie biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych, po otrzymaniu tejże opinii, będziemy podejmowali kolejne kroki w sprawie – przekazała w styczniu prok. Aleksandra Skrzyniarz z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo dotyczy sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym, w następstwie której śmierć poniosło 13 osób. Chodzi o czyn z art. 173 par. 3 Kodeksu karnego: "jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12".

Wypadek autokaru z polskimi pielgrzymami w Chorwacji
Sonda
Miałaś/eś kiedykolwiek wypadek samochodowy?
Nasi Partnerzy polecają