Tier przejmie miejskie rowery. Co dalej z Veturilo?

2021-11-17 14:05
Zwierzak przejmie miejskie rowery. Co dalej z Veturilo?
Autor: um.warszawa.pl "Zwierzak" przejmie miejskie rowery. Co dalej z Veturilo?

Firma TIER z Berlina przejęła wszystkie udziały w firmie Nextbike, która specjalizuje się w wypożyczaniu rowerów, między innymi warszawskich Veturilo. Tym samym stała się największym dostawcą mikromobilności w Europie. Czy to oznacza, że użytkowników miejskich jednośladów w Warszawie czekają zmiany? Czy w przyszłym sezonie rowery zniknął ze stołecznych ulic?

Stało się! Po ośmiu latach firma Nextbike przestaje zarządzać rowerami Veturilo w Warszawie. Lipską firmę wykupił duży gracz na rynku hulajnóg elektrycznych – Tier z siedzibą w Berlinie. Nazwę firmy założonej w 2018 roku można przetłumaczyć jako "zwierzak". Jak informuje w komunikacie prasowym berlińska firma, po połączeniu obie firmy w ramach jednej platformy udostępnią rowery, e-rowery, rowery cargo, e-skutery, e-motorowery oraz e-hulajnogi. Ma to ułatwić użytkownikom wybór pomiędzy różnymi środkami transportu dla każdej trasy bez korzystania z własnego samochodu. Cena tej głośnej transakcji nie jest znana.

W oficjalnej informacji dla mediów berliński Tier informuje m.in. że po przejęciu Nextbike'a "zwierzak" stanie się światowym potentatem ekologicznej mikromobilności obecnym w 400 miastach i dysponującym sumie to ćwierć milionem pojazdów.

- Przejęcie Nextbike – z jego niezrównanym doświadczeniem i relacjami w setkach miast – to wyjątkowa okazja, aby przenieść bikeshare na wyższy poziom, wyciągnąć więcej ludzi z samochodów i zaoferować najbardziej zrównoważone rozwiązanie mobilności - powiedział cytowany w komunikacie Lawrence Leuschner, CEO i współzałożyciel Tier Mobility.

Czy ta głośna transakcja wpłynie na funkcjonowanie rowerów Veturilo w Warszawie. Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich twierdzi, że nie. - Kiedy dochodzi do takich przejęć to podpisane umowy cały czas obowiązują - wyjaśnił. Warto przypomnieć, że drogowcy już wcześniej podpisali z firmą Nextbike tzw. umowę pomostową na 2022 r., która zakłada utrzymanie dotychczasowych zasad działania Veturilo. Wykupienie udziałów w firmie przez Tier nie wpływa na nią, więc w przyszłym sezonie rowery miejskie będą funkcjonowały w Warszawie bez zmian.

Zmiany mogą za to zajść w kolejnych latach. Drogowcy planują ogłosić przetarg na wieloletnią obsługę Veturilo. Wówczas od 2023 roku rowerami zarządzać będzie zwycięska firma. Czy będzie to Tier? Czas pokaże.

Sonda
Korzystasz z rowerów miejskich?
Tak modernizują dworzec Warszawa Zachodnia. Potężna inwestycja
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE