Żyjemy tu jak szczury w norach! Tak się mieszka 27 km od Warszawy!

2021-01-26 7:34 Damian Ryndak
zyjemy jak
Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS

Nie mają łazienek ani ogrzewania, a woda zamarza im w kranach. Mieszkają w kontenerach na 12 m.kw. - Żyjemy tu jak szczury w norach, w upokarzających warunkach, bo nie dają nam normalnego lokalu – mówią lokatorzy baraków socjalnych w Baniosze. To raptem 27 km od Warszawy! A sceneria jak z trzeciego świata.

Wojciech Bielecki (60 l.) jest po kilku zawałach. Mieszkaniec Góry Kalwarii trafił do baraku socjalnego przy ul. Puławskiej w Baniosze, kiedy zmarła mu żona. Rodzina przejęła wtedy majątek, a on został z niczym bez dachu nad głową. Zwrócił się do urzędników o pomoc, ale zamiast mieszkania, przydzielono mu socjalny. Jednak nawet jak na socjal, warunki życia tam po prostu przerażają! Kontenery przypominają bardziej klatki niż mieszkanie. - Proszę zobaczyć! Z dachu cieknie woda. W czasie mrozów w kranie mamy lód. Człowiek nie ma się nawet jak porządnie umyć, bo brak jest łazienki. Muszę grzać wodę w czajniku i myć się w misce jak dziecko. Tak mi przyszło żyć na starość – opowiada Wojciech Bielecki. Ma łzy w oczach. Kolejny lokator baraków, Józef Koziatek (63 l.) trafił do Baniochy z remontowanej kamienicy.

Horror mieszkańców wsi Baniocha. Mieszkamy jak szczury w norach

- Powiedzieli mi, że będę tu mieszkał tylko pół roku. Kamienice odnowili a ja męczę się w tych upokarzających warunkach już kolejny rok, bo ciągle słyszymy, że „innych lokali nie ma” – opowiada pan Józef. Ostatnio jego sąsiad próbował ogrzewać swój 12-metrowy lokal „kozą”, ale ledwie uszedł z życiem przed czadem. - Przyjechała straż i powiedziała, żebym nie opalał pomieszczenia piecykiem na drzewo, bo to niebezpieczne. Wiem, ale jak mam żyć, gdy na zewnątrz takie mrozy? - pyta zapłakany mężczyzna. Lokatorzy baraków mówią, że cieplej mają nawet bezdomni, koczujący przy rurach ciepłowniczych. Czy kiedyś ich warunki życia się odmienią?

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE