111. rocznica urodzin Władysława Szpilmana

i

Autor: AKPA/Bartoszewicz

Kompozytor miał barwną biografię

111. rocznica urodzin Władysława Szpilmana. Do końca życia był wierny jednej kobiecie. "Inaczej wyobrażałam sobie człowieka, który tyle przeżył"

2022-12-05 22:57

Dziś Władysław Szpilman obchodziłby urodziny. Jeden z najsłynniejszych, polskich kompozytorów miał tragiczną historię młodości, podczas której stracił praktycznie całą rodzinę w Treblince. Później miał jednak przekuć traumatyczne przeżycia w sztukę, a także poznać miłość życia. Choć z Haliną Szpilman, która zmarła w 2020 roku, dzieliło ich wiele, mieli zostać razem już do końca życia Szpilmana. Jak wspominała początki ich związku?

Dziś obchodzimy 111. rocznicę wielkiego kompozytora. Władysław Szpilman stracił całą rodzinę w Treblince. Później spotkał jednak miłość życia

Władysław Szpilman urodził się 5 grudnia 1911 roku w Sosnowcu. Jego życie było naznaczone tragedią wojny - stracił niemal wszystkich bliskich w Treblince. Nigdy później nie postawił stopy w tym miejscu tłumacząc, że "pękłoby mu serce". Swoje wspomnienia z okresu wojny spisał w książce "Pianista: warszawskie wspomnienia 1939-1945", a także "Śmierć miasta", która stała się kanwą dla filmu o tym samym tytule.

Choć życie nie oszczędzało kompozytora we wczesnych latach, jego los miał się odmienić. Między innymi za sprawą Haliny Szpilman, z którą był do końca swoich dni. Poznali się w 1948 roku w Krynicy i jak wspominała sama żona kompozytora, nie od razu zapłonął między nimi ogień miłości.

Prosił znajomych muzyków, którzy przyjeżdżali do Krakowa na koncerty, by kupowali mi kwiaty. Panowie byli praktyczni i oszczędni, uważali, że najlepszy będzie kwiat w doniczce. Miałam więc całą serię fiołków alpejskich - opowiadała żartobliwie. Choć poznając Szpilmana o ślubie początkowo nie myślała, kompozytorowi udało się ująć ją swoim poczuciem humoru.

Był wesoły, dowcipny; inaczej wyobrażałam sobie człowieka, który tyle przeżył. (...) Jako lekarz spotykam się z różnymi ludźmi. Widzę, jak trauma jednych powala, innych aktywizuje, jeszcze inni znoszą wszystko ze stoickim spokojem - opowiadała Halina Szpilman podkreślając, że mimo bolesnej przeszłości trudno było spotkać osobę bardziej zakochaną w życiu, niż Władysław Szpilman. To musiała być prawdziwa miłość!

Ostatnio żegnaliśmy inną, muzyczną legendę. Zobaczcie zdjęcia ze wzruszającego pogrzebu Jerzego Połomskiego w naszej galerii.

Sonda
Czy uważasz, że Władysław Szpilman był dobrym kompozytorem?
Festiwal w Kołobrzegu. Wielki sukces Maryli Rodowicz. Historia z Koprem