Anna Dymna obchodzi dziś 67. urodziny. Jak się zmieniła od początku kariery?

2018-07-20 9:56
Anna Dymna
Autor: AKPA Prowadzi fundację Mimo wszystko

Anna Dymna (67 l.) świętuje dziś urodziny! Jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorek, urodziła się 20 lipca 1951 roku w Legnicy. W 1973 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, wtedy też związała się z Teatrem Starym. Przez wiele lat uważana była za symbol seksu. Jak zmieniła się od początku swojej kariery? Przedstawiliśmy to w naszej galerii.

Życie prywatne

Anna Dymna w wielu wywiadach podkreśla, że ukształtowała ją postać Wiesława Dymnego (+42 l.). Wyszła za niego za mąż, mając zaledwie 20 lat. Sześć lat po ślubie, w w ich mieszkaniu wybuchł kineskop telewizora, Dymny cudem uszedł z życiem, ale w pożarze stracili wszystko. Kilka miesięcy później odszedł na zawsze w niewyjaśnionych okolicznościach. - Na piątym piętrze dopadł mnie szloch Ani. Wiesiek leżał w kuchni. Nie mogli go wynieść, bo miał rozłożone ręce, jakby bronił się przed takim wyjściem z domu - opowiadała Elżbieta Karkoszewska w słuchowisku o Dymnym. Anna Dymna także kilka razy otarła się o śmierć. W drodze na plan filmowy na Węgry uległa ciężkiemu wypadkowi samochodowemu, była nieprzytomna. - Zupełnie straciłam pamięć na jakiś czas - mówiła po latach. Potem wypadkom ulegała jeszcze kilkakrotnie, np. na planie "Królowej Bony" miała wstrząs mózgu, doznała też urazu kręgosłupa. - Mam kompleks pecha. Umieram ze strachu w samochodzie, windzie, tramwaju, samolocie. Kiedy wchodzę do garderoby, moi koledzy wzdychają z ulgą, że karetka, której sygnał właśnie słyszeli, nie jechała po mnie - opowoada. Po śmierci Wiesława Dymnego, Anna Dymna została żoną Zbigniewa Szota z którym ma syna Michała. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu. Trzecim mężem gwiazdy został Krzysztof Orzechowski z którym związana jest do dziś. Mieszkają pod Krakowem.

Działalność charytatywna

Od 2003 roku Anna Dymna prowadzi fundację "Mimo wszystko". Jej głównym celem jest pomoc dorosłym osobom niepełnosprawnym intelektualnie. Fundacja wybudowała i prowadzi dwa ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach i Warsztaty Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Zajmuje się także wspieraniem leczenia, rehabilitacji oraz edukacji. Fundacja chce uświadamiać ludzi, że osoby niepełnosprawne nie różnią się od tych zdrowych. W tym celu organizuje różne projekty, m.in.: Ogólnopolskie Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”, Festiwal Zaczarowanej Piosenki, „Akademia Odnalezionych Nadziei”, „Indeks Marzeń”, Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

Kariera zawodowa

Anna Dymna zagrała w ponad pięćdziesięciu filmach. Największą sławę przyniosły jej role w filmach: "Znachor", "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć" oraz "Trędowata". Nie unikała także grania w serialach. Mogliśmy ją oglądać w takich produkcjach telewizyjnych jak "Boża podszewka", "Doręczyciel" czy "Licencja na wychowanie". Za swoje kreacje była wielokrotnie nagradzana. Ostatnio, w 2016 roku otrzymała Orła za "najlepszą drugoplanową rolę kobiecą" w filmie "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE