Sławomir Świerzyński

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Sławomir Świerzyński

Świerzyński z Bayer Full w OSTRYCH słowach komentuje wyrok sądu. Zapowiada kolejne kroki

2021-01-08 15:07

Nowy rok zaczął się dla niego fatalnie. Sąd Okręgowy w Płocku orzekł właśnie, że Sławomir Świerzyński (60 l.) przez lata bezprawnie zarabiał na utworze „Tawerna pod Pijaną Zgrają”. Teraz musi przeprosić prawdziwego autora hitu, Grzegorza Bukałę, i zniszczyć wszystkie nośniki, na których pojawia się piosenka. W rozmowie z „Super Expressem” Świerzyński nie kryje swojego oburzenia.

– To pierwsza piosenka, jaką w życiu napisałem. Mam do niej ogromny sentyment – opowiadał Bukała, współzałożyciel Wałów Jagiellońskich. W połowie lat 70. „Tawerna” była wielkim hitem turystycznym. Nigdy jednak nie została zarejestrowana, gdyż jej twórca uznał, że nie mieści się w klimatach zespołu. Jakie było jego zaskoczenie, kiedy kilkanaście lat temu usłyszał ją w wykonaniu Bayer Full. Jako autor był jednak podany ktoś inny. Świerzyński nie potrafił powiedzieć, kim on jest.

Wielkie oszustwo w "Tańcu z gwiazdami". Prawda o Tyszkiewicz dopiero teraz wyszła na jaw

– Podpisałem umowę ponad 25 lat temu, dostałem licencję z ZAiKS, który potwierdził autorów, zapłaciłem wszystkie tantiemy i nagle po 25 latach zgłasza się człowiek i mówi, że to jest jego. Sąd nie bierze pod uwagę moich umów, tantiem, płatności, które przedłożyłem w tej sprawie. I każe go przepraszać. Za co się pytam? – opowiada wzburzony w rozmowie z nami. – Sprawa wciąż jest w toku. Informacje, jakoby pan Bukała rościł sobie ode mnie roszczenia finansowe, są wyssane z palca. Nie ma takich żądań. Chciał tylko uznać, że utwór jest jego. Ja tego mu nie mogę potwierdzić, bo nie wiem, czyje to jest. W ZAiKS widniało inne nazwisko. Mam na to papiery. Uważam, że nie mam za co przepraszać, bo jestem w posiadaniu legalnie podpisanej umowy na wykorzystanie utworu. Niech sobie skarży ZAiKS – dodaje Świerzyński.

Mąż umalował ją do ślubu, ale nie zdążyli stanąć przed ołtarzem. Anna Dymna wciąż ma rozdarte serce

Letnia scena Bayer Full
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają