Bronisław Pawlik niedługo przed śmiercią

i

Autor: AKPA Aktor w październiku 2001 roku

Bronisław Pawlik. Alkohol zniszczył mu życie. Tak wygląda grób aktora [WIDEO]

2021-01-08 6:17

Bronisław Pawlik (+76 l.) był kojarzony przede wszystkim z komediami Stanisława Barei (+57 l.). Zagrał w "Misiu", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" i "Zmiennikach". Ponadto widzowie mogą go pamiętać z "Orła", "Polskich dróg", "Stawki większej niż życie", "Lalki" czy "Kariery Nikodema Dyzmy". Aktor aktywny zawodowo był przez ponad 50 lat, aż do swojej śmierci w 2002 roku.

Słynna anegdota

Sporą popularność przyniósł mu także "Miś z okienka", pierwsza polska dobranocka emitowana przez Telewizję Polską. Do legendy urosła anegdota: "A teraz drogie dzieci pocałujcie misia w dupę", za co Pawlik miał wylecieć z dobranocki. Ostatecznie nie wiadomo, czy takie słowa w ogóle padły. Stanisław Wyszyńskiego (+80 l.), który także prowadził "Misia z okienka" twierdził, że był to wymysł Czesława Nowickiego (+63 l.), prezentera pogody znanego jako "Wicherek". Prawdopodobnie aktor odszedł z programu dla dzieci bo bał się tego, że będzie kojarzony tylko z tą jedną postacią, a nie z rolami w teatrze czy filmie.

Stanisław Bareja. Wędliny, niechęć środowiska i nagła śmierć. Tak wygląda grób reżysera "Misia" [WIDEO]

Choroba alkoholowa

Bronisław Pawlik ukończył Studio Dramatyczne Iwona Galla (+68 l.), czyli obecną Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Aktor studiował także reżyserię na PWST w Warszawie, jednak nie uzyskał dyplomu. Skupił się na teatrze i grze w filmach i serialach. Prywatnie jego żoną była aktorka Aniela Świderska-Pawlik (95 l.), z którą miał córkę Annę Marię. Niestety w domu nie działo się dobrze. Aktor uzależnił się od alkoholu, przez co rozpadło się jego małżeństwo. Żona przeprowadziła się do Domu Aktora Weterana w Skolimowie. Z nałogu nie zrezygnował nawet po wylewie, który przeszedł w 1998 roku. - Wylewał na siebie hektolitry wody kolońskiej, to była taka próba oszukania otoczenia przez nałogowego alkoholika. Że niby nie czuć wtedy alkoholu i wszystko jest w porządku, podczas gdy nic nie jest w porządku, bo to choroba - wspominał w w wywiadzie jeden ze znajomych Pawlika.

Przed śmiercią wypił LITR WÓDKI. Tak wygląda jego grób. Kariery gwiazd PRL zniszczył alkohol "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Śmierć i grób

Pod koniec życia aktor zamknął się w sobie i rzadko wychodził z domu. Bał się otaczającej rzeczywistości. - Boli mnie widok Marszałkowskiej, brudnej, szarej, zakopconej. Wszędzie króluje chamstwo i agresja. Nie widać przyjaźnie wyciągniętych dłoni. Zawiść i podłość stały się zboczeniem początku XXI wieku. A to jest naprawdę straszne - mówił.Bronisław Pawlik na raka żołądka i został pochowany na Starych Powązkach W Warszawie. Jego grób jest bardzo prosty, widnieje na nim tylko imię i nazwisko oraz rok urodzenia i śmierci. Wdowa po aktorze niedługo później pozbyła się mieszkania, w którym jej mąż pił na umór. Lokum przy ul. Marszałkowskiej sprzedała znanej piosenkarce Urszuli Dudziak (78 l.).

W następnych (Nie)zapomnianych w "Super Expressie Jerzy Turek (+76 l.).

Grób aktora Bronisława Pawlika na Starych Powązkach w Warszawie | Niezapomniani