Eurowizja 2022: Kalush Orchestra. Kim są zwycięzcy Eurowizji i o czym jest piosenka "Stefania"?

2022-05-15 1:23
Eurowizja 2022: Kalush Orchestra. Kim jest zespół i o czym jest piosenka Stefania?
Autor: Eurowizja 2022: Kalush Orchestra. Kim jest zespół i o czym jest piosenka "Stefania"?

Ukraina zwycięzcą Eurowizji 2022! Kalush Orchestra to zespół, który reprezentował Ukrainę na Eurowizji. Sprawdźcie, kim jest zespół Kalush Orchestra, reprezentanci Ukrainy oraz zwycięzcy Eurowizji 2022, i o czym jest piosenka "Stefania", która stała się nieoficjalnym hymnem walczących Ukraińców!

Wielkie otwarcie 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie odbyło się już 8 maja 2022 roku. Reprezentanci 40 krajów zmierzyli się w muzycznym pojedynku podczas półfinałów, które miały miejsce 10 i 12 maja. Zwycięzcy zostali wyłonieni w finale Konkursu Piosenki Eurowizji 2022, który odbył się 14 maja. Ukraina została zwycięzcą Eurowizji 2022! Kalush Orchestra i piosenka "Stefania" podbili serca zarówno widzów jak i jurorów.

Zwycięzca Eurowizji 2022 - Ukraina. Kalush Orchestra zwyciężyło!

Reprezentantem Ukrainy oraz zwycięzcą Eurowizji 2022 jest Kalush Orchestra. Zespół wykonał utwór "Stefania". Piosenka reprezentantów Ukrainy na Eurowizję 2022 wykonywana jest w całości po ukraińsku. 

Eurowizja 2022. Kim jest Kalush Orchestra?

Zwycięzca Eurowizji 2022, zespół Kalush Orchestra, został założony w 2019 roku. Jego członkami są Oleh Psiuk, Ihor Didenchuk, Oleksandr Slobodianyk, Tymofii Muzychuk, Vitalii Duzhyk i Vlad Kurochka. Za tekst do piosenki "Stefania" odpowiadają Ivan Klymenko i Oleh Psiuk, zaś kompozytorami melodii są Ihor Didenchuk, Tymofii Muzychuk oraz Vitalii Duzhyk. 

Zespół Kalush Orchestra powstał w miejscowości Kałusz. Ma na swoim koncie dwa albumy studyjne, "Hotin" oraz "Yo-yo". Ich najpopularniejsze utwory to m.in. "Shtomber Womber", "Мала в 19", "Гори" czy "Тіпок".

Sprawdź także: Eurowizja 2022. Kto reprezentuje Polskę?

Jaki gatunek wykonuje Kalush Orchestra?

Kalush Orchestra to zespół, który nie boi się eksperymentów muzycznych. Jego członkowie czerpią inspirację z ukraińskiego folkloru i odważnie zestawiają go z rapowymi oraz hip-hopowymi brzmieniami. 

O czym jest piosenka Kalush Orchestra "Stefania"?

Zespół Kalush Orchestra, zwycięzcy Eurowizji 2022, zaprezentowali utwór "Stefania". Napisana dla matki Oleha Psiuka piosenka zawiera opis wspomnień z dzieciństwa artysty. Utwór wykonywany jest w języku ukraińskim. Piosenka dla matek "Stefania" stała się nieoficjalnym hymnem walczących Ukraińców. 

Eurowizja 2022: kto wygrał?

Zwycięzcę 66. Konkursu Piosenki Eurowizji poznaliśmy 14 maja 2022 roku. Kto wygrał Eurowizję? Bukmacherzy w 2022 roku uważali, że spore szanse na zdobycie pierwszego miejsca ma właśnie Kalush Orchestra. Reprezentanci Ukrainy sprostali wyzwaniu i zostali zwycięzcami tej edycji!

Zajrzyjcie też do naszej galerii poniżej i sprawdźcie zdjęcia z występu Ukrainy podczas wielkiego finału Eurowizji 2022!

Krystian Ochman zaprasza do oglądania Eurowizji 2022
Sonda
Zespół Kalush Orchestra zasłużył na zwycięstwo w Eurowizji 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE