Eurowizja 2023

i

Autor: materiały prasowe Eurowizja 2023

Eurowizja 2023

Eurowizja 2023: gdzie odbędzie się konkurs? EBU wskazało kraj! Czy to Polska?

Zwycięzcą Eurowizji 2022 została Ukraina. Zgodnie z regulaminem konkursu, kraj ten zyskał przywilej zorganizowania wydarzenia u siebie. Niestety, ze względu na trwającą tam wojnę, Europejska Unia Nadawców postanowiła przenieść wydarzenie w inne miejsce. Kto zorganizuje Eurowizję 2023? Znamy gospodarza!

Na oficjalnej stronie internetowej Europejskiej Uni Nadawców pojawiło się oświadczenie na temat miejsca, w którym odbędzie się Eurowizja 2023. Zgodnie z regulaminem konkursu, pierwszeństwo do zorganizowania wydarzenia u siebie ma kraj, który zajął pierwsze miejsce. Tym razem sytuacja jest jednak dość skomplikowana. Chodzi oczywiście o trwającą w Ukrainie wojnę i niemożność zapewnienia wykonawcom i fanom konkursu bezpieczeństwa. 

Przeczytaj także: Eurowizja 2022: Co Australia robi na Eurowizji?! Co się stanie, jeśli wygra?

EBU sprawdzała możliwość organizacji przyszłorocznego konkursu z ukraińskim nadawcą publicznym UA:PBC, który wcześniej zorganizował imprezę w 2017 i 2005 roku. [...] Konkurs Piosenki Eurowizji to jedna z najbardziej złożonych produkcji telewizyjnych na świecie, przy której pracują i uczestniczą tysiące osób. [...] Po obiektywnej analizie grupa referencyjna, zarząd ESC, z głębokim żalem stwierdziła, że ​​w obecnych okolicznościach nie można zapewnić gwarancji bezpieczeństwa i spełnienia wymogów i produkcji Konkursu Piosenki Eurowizji zgodnie z Regulaminem ESC. [...]. EBU dziękuje UA:PBC za serdeczną współpracę i zaangażowanie w sprawdzenie wszystkich scenariuszy, jednak przyszłoroczny Konkurs nie może się odbyć na Ukrainie. [...] W wyniku tej decyzji, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, EBU rozpocznie teraz rozmowy z telewizją BBC, jako tegorocznym zdobywcą drugiego miejsca, na temat potencjalnego bycia gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Wielkiej Brytanii. Naszym zamiarem jest, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznych pokazach. Będzie to istotne w naszych rozmowach z ewentualnymi gospodarzami wydarzenia - napisano w czerwcowym oświadczeniu.

W poniedziałek, 25 lipca, Europejska Unia Nadawców poinformowała, że gospodarzem Eurowizji 2023 będzie Wielka Brytania! Nie oznacza to jednak, że konkurs zostanie pozbawiony ukraińskich elementów programu. Wręcz przeciwnie - jak zapewnia EBU, brytyjska telewizja BBC będzie podejmie w tym celu współpracę z ukraińską UA:PBC. Co więcej, Ukraina automatycznie zakwalifikuje się do Wielkiego Finału razem z Wielką Piątką, czyli Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Włochami i Hiszpanią. Logo Eurowizji 2023 będzie odzwierciedlało współpracę między gospodarzem a tegorocznymi zwycięzcami. Nie wiadomo jeszcze, które brytyjskie miasto będzie gospodarzem Eurowizji 2023. Konkurs, którego celem jest wyłonienie miasta-gospodarzam rozpocznie się jeszcze w tym tygodniu. O to miano będą walczyły m.in. Londyn, Liverpool, Glasgow oraz Manchester. 

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 nie odbędzie się na Ukrainie, ale będzie wspierać Ukrainę. Jesteśmy wdzięczni naszym partnerom BBC za okazanie nam solidarności. Jestem przekonany, że razem będziemy w stanie dodać ukraińskiego ducha temu wydarzeniu i ponownie zjednoczyć całą Europę wokół naszych wspólnych wartości pokoju, wsparcia, celebrowania różnorodności i talentu - powiedział Nykołaj Czernotyckyj, prezes UA:PBC

Zobacz, kto wystąpił podczas Eurowizji 2022!

EUROWIZJA - vlog nr 4
Sonda
Czy Eurowizja powinna być zawsze apolityczna?