Eurowizja 2022. Czy w ukraińskim jury, które nie doceniło Ochmana, doszło do przekrętu? "Mocne powiązania z Rosją"

2022-05-17 15:05
Eurowizja 2022 Ukraina
Autor: Associated Press Eurowizja 2022 Ukraina

Finał Eurowizji 2022 odbył się kilka dni temu, jednak wciąż nie opadły emocje związane z głosowaniem ukraińskiego jury. Na jaw wypłynęły nowe fakty, które mogą świadczyć o tym, że członkowie kapituły mieli powiązania z Rosją.

Moment ogłaszania wyników Eurowizji 2022 był bardzo emocjonujący. Wszyscy Polacy z zapartym tchem śledzili kolejne połączenia z przedstawicielami danych krajów. Piosenka "River" od wielu tygodni plasowała się w czołówce, co dawało nadzieje na wysoki wynik. Dużym zaskoczeniem był zatem brak punktów dla Polski od ukraińskiego jury. To obecnie najgorętszy temat w mediach. I choć głos w tej sprawie zajął już przewodniczący jury, a także np. Wiesław Ochman - dziadek Krystiana Ochmana, to wciąż trudno jest się pogodzić z decyzją jury. Zszokowała ona nie tylko Polaków, ale także obywateli Ukrainy, którzy nie rozumieli, dlaczego polski muzyk nie otrzymał ani jednego punktu. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w głosowaniu widzów Ukraińcy przyznali nam maksymalne 12 punktów.

Ukraińskie jury było powiązane z Rosją?

Ukraiński dziennikarz mieszkający od lat w Polsce, Żenia Klimakin, przyznał w rozmowie z WP, że jego rodacy bardziej emocjonowali się głosowaniem narodowego jury niż świetnym wynikiem ich reprezentantów. "Zapewniali, że ukraińskie społeczeństwo w żadnym stopniu nie zgadza się z decyzją jury. Przepraszali. Żądali przeprosin i wyjaśnień" - twierdził Klimakin. Co więcej, mężczyzna przekazał, że zdaniem ukraińskich internautów, szef jury miał kiedyś pracować dla Rosji.

Ktoś znalazł informację, że szef jury, Wadim Lisica, pracował kiedyś dla Rosji, od razu pojawiły się więc przypuszczenia i pytania, czy to nie jest jej sprawka. Ruszyło też poszukiwanie wątków rosyjskich w tej sprawie. Było ich sporo, niektóre bardzo daleko idące. Ponoć pojawiły się apele, aby jury kolektywnie przeprosiło za swoje decyzje. Tymczasem czworo członków jurorskiego panelu zapadło się pod ziemię - powiedział mężczyzna w rozmowie z Wirtualną Polską.

Kulisy Eurowizji 2022
Sonda
Zespół Kalush Orchestra zasłużył na zwycięstwo w Eurowizji 2022?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE