Eurowizja 2022 Ukraina

i

Autor: Associated Press Eurowizja 2022 Ukraina

Eurowizja 2022. Przewodniczący ukraińskiego jury zabrał głos!

2022-05-15 14:35

Werdykt ukraińskiego jury w sprawie reprezentanta Polski, Krystiana Ochmana (23 l.), wywołał oburzenie wśród polskich internautów. Do sprawy odniósł się sam przewodniczący jury, Wadim Lisica. Mężczyzna opublikował post na Facebooku, w którym wyjaśnił, jak wyglądało głosowanie.

Eurowizja 2022 już za nami, ale emocje wciąż nie opadły. Gdy na jaw wyszły szczegółowe wyniki głosowania i okazało się, że ukraińskie jury nie przyznało Krystianowi Ochmanowi ani jednego punktu, w sieci zawrzało. Polscy internauci są oburzeni i otwarcie piszą o niewdzięczności za pomoc, jakiej nasz kraj udzielił owładniętej wojną Ukrainie. Werdykt ten stał się pretekstem do publikowania ksenofobicznych i nienawistnych komentarzy pod adresem Ukraińców. Fakt, że ukraińscy widzowie przyznali reprezentantowi Polski maksymalną liczbę punktów, nie uspokoił burzy, jaka rozpętała się w Internecie. Fala nienawistnych komentarzy wymusiła reakcję samego przewodniczącego jury, Wadima Lisicy. Mężczyzna opublikował post na swoim profilu na Facebooku. Wyjaśnił, że Ukraińcy są bardzo wdzięczni za pomoc, jakiej codziennie udzielają im Polacy, ale nie może być ona głównym powodem przyznania punktów Ochmanowi:

- Cały proces głosowania odbył się pod nadzorem adwokata, wszyscy członkowie jury wcześniej zapoznali się z zasadami głosowania. Żaden członek jury nie miał możliwości wpływać na decyzje innych, a tym bardziej na przewodniczącego. Dlatego Polska i inne kraje otrzymały takie punkty, na jakie zasłużyły w opinii każdego z sędziów. Nikomu za to nie zapłacono. Nikt nie miał żadnych preferencji ani innych zachęt. […] Jako Przewodniczący Jury z pewnością jestem gotowy na ponoszenie odpowiedzialności za demokratyczny wybór dokonany w tym roku. Za pomoc humanitarną, militarną i finansową dla Ukrainy jesteśmy i będziemy wdzięczni Polakom na zawsze! Ale to są rzeczy niezwiązane ze sobą – poinformował Lisica.

Jak możemy przeczytać w mediach społecznościowych, m.in. na Twitterze, wielu Ukraińców nie zgadza się z werdyktem ukraińskiego jury. Co więcej, czują się zobowiązani, żeby przeprosić za ich decyzję. Komentarze Ukraińców pod postem Lisicy również nie pozostawiały złudzeń co do ich zdania w temacie głosowania. Oto, co pisali pod adresem ukraińskiego jury:

"Jesteście hańbą narodu ukraińskiego!",

"Ukraińcy wam nie wybaczą!",

"Polsko, to, że te osoby dały Ci zero, nie odzwierciedla naszego stosunku do Ciebie".

Post Wadima Lisicy jest obecnie niedostępny. Przewodniczący jury zablokował swój profil.

Poznajcie wszystkich finalistów 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022!

EUROWIZJA - Krystian Ochman po awansie
Sonda
Eurowizja 2022 - czy jesteś zadowolony z wyników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE