Festiwal Jabłonki Swawole. Food & Music Apple Festival w Sandomierzu

2022-08-05 14:42

Jabłonki Swawole to wyjątkowe wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne, które promuje to, co najlepsze w Polsce: kulturę, smaki, zapachy, gościnność i oczywiście pyszne, soczyste jabłka. Już w sobotę, 6 sierpnia, Festiwal Jabłonki Swawole dotrze do Sandomierza - niezwykłego miasta położonego na siedmiu wzgórzach. Jego uczestników czekają niesamowite atrakcje, w tym koncert na żywo gwiazd polskiej sceny muzycznej młodego pokolenia!

Festiwal Jabłonki Swawole

i

Autor: Food & Music Apple Festival/Materiały prasowe

Festiwal Jabłonki Swawole zawita do Sandomierza

Food & Music Apple Festival, znany jako Festiwal Jabłonki Swawole to cykliczne wydarzenie muzyczno-kulturalno-kulinarne organizowane od 2020 roku. Początkowo jego celem było rozsławienie w świecie polskiego jabłka i rodzimego sadownictwa. Faktem jest, że w każdym napoju jabłkowym na świecie znajduje się przynajmniej kropla soku wyciśniętego z owoców pochodzących z polskich sadów.

Z biegiem czasu Festiwal Jabłonki nabrał charakteru bardziej kulturalnego, a nawet kulturowego. Obecnie to wydarzenie celebrujące polski styl życia, gościnności, polskie smaki, zapachy, rytmy, naturę i swawole.

Już w sobotę, 6 sierpnia, Jabłonki dotrą do Sandomierza - miasta położonego na siedmiu wzgórzach, zachwycającego bujną przyrodą i zabytkami. Spacerując po sandomierskiej starówce można poczuć prawdziwego ducha słowiańskości, skrytego w urokliwych uliczkach, gotyckiej katedrze, Bramie Opatowskiej czy wiekowych murach. Interesująca skarbnica polskiej kultury i tradycji pobudza niejeden umysł do pracy twórczej, stąd w Sandomierzu nie brakuje ludzi kreatywnych, którzy dbają by energia miasta emanowała również poza jego granice. Wszyscy ci, którzy zawitają w progi Królewskiego Miasta będą mogli wziąć trochę pozytywnej energii ze sobą.

Legenda o biesie sandomierskim 

To właśnie w Sandomierzu zrodziła się legenda o biesie, który upodobał sobie do psikusów i swawoli klasztor świętojakubski dominikanów. Zły duch uprzykrzał im życie swoimi krzykami, jękami, czy dzwonieniem łańcuchami. Bies ukazywał się duchownym jako nieludzki, przerażający stwór, a innym razem przybierał postać pięknej dziewczyny, kuszącej do grzechu. Zakonnicy przez lata próbowali pozbyć się go z klasztoru. Niestety, wszystkie sposoby zawodziły. W końcu wezwali sławnego na całą Polskę egzorcystę - Jana Kazimierskiego. Jemu również nie udało się wygnać złośliwego biesa. W końcu egzorcysta i zły duch poszli na ugodę. Kazimierski miał dać sobie spokój z dalszymi egzorcyzmami. Bies obiecał, że nie pokaże się już zakonnikom pod postacią kobiety. Zastrzegł sobie jednak prawo do hałasowania w klasztorze. Dotrzymał słowa.

Festiwal Jabłonki Swawole w Sandomierzu: program

Wydarzenie odbędzie się 6 sierpnia w Sandomierzu na Pl. Jana Pawła II. O godzinie 14.00 zostanie otwarta Strefa Apetyczna, na której goście, w oczekiwaniu na rozpoczęcie właściwego Festiwalu, będą mogli spróbować różnych pysznych potraw na słodko i na słono oraz różnorodnych napojów jabłkowych. Czekają ich również inne atrakcje - warsztaty plecenia wianków oraz robienia kwiatów jabłoni.

Właściwa impreza z koncertami rozpocznie się o godzinie 17:00  wielkim zbiegowiskiem na Rynku Starego Miasta. Stąd ruszy w kierunku Pl. Jana Pawła II parada słowiańskich bębniarzy Bazarnik Drums wybijających hipnotyczne rytmy. Będzie ona prowadzona przez Jabłonki - słowiańskie piękności odziane w zwiewne suknie i wianki na głowach. W paradzie udział wezmą też zespoły Dym i Orkiestra na Dużym Rowerze.

W strefie koncertowej wystąpią:

  • Dym,
  • Luna,
  • Natalia Szroeder,
  • Orkiestra na Dużym Rowerze.

Co ważne, wstęp jest darmowy!

Sonda
Wybierzesz się na Festiwal Jabłonki w Sandomierzu?