Kamila Szczawińska: Podstawiła dzieciom „obcego”

2018-06-13 3:38

Modelka Kamila Szczawińska (34 l.) jest mamą Julka (9 l.) i Kaliny (7 l.). Często zabiera dzieci w dalekie podróże. Boi się jednak, że czasem spuści z oczu maluchy i wydarzy się coś złego. Przestrzega je, aby nigdy nie brały niczego od obcych i nie odchodziły z nieznajomymi, nawet jak ci oferują ciekawe atrakcje. 

Kamila Szczawińska dla Akademii 5.10.15.

i

Autor: Andrzej Szopa Modelka opowiadała o bezpieczeństwie dzieci na wakacjach

– Z obawy o bezpieczeństwo moich dzieci postanowiłam je „przetestować”. Poprosiłam kolegę, którego wcześniej nie widziały, aby przeszedł się koło Julka i Kaliny z pieskiem, bo chciałam sprawdzić ich reakcję. Niestety, zainteresowały się uroczym zwierzątkiem. Nie poszły z nim, ale zaczęły bawić się z pieskiem. Wytłumaczyłam im potem, że złamały wpajaną przeze mnie zasadę. Pan przecież mógłby okazać się porywaczem – opowiada „Super Expressowi” modelka, znana także z programów kulinarnych TVP.

Znana modelka była gościem Akademii 5.10.15., którą tym razem poświęcono tematowi bezpieczeństwa dzieci- w podróży, w wodzie, w internecie. To przedwakacyjne spotkanie było kulminacją akcji informacyjnej dla rodziców „Bezpieczne wakacje z 5.10.15.”. Swoją wiedzą podzielili się także przedstawiciele partnerów spotkania- Rzecznik Prasowy Stołecznego WOPR Michał Czernicki i specjalista ds. edukacyjnych w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę Małgorzata Ćwiek, a także dr Łukasz Durajski- pediatra, lekarz medycyny podróży, bloger i autor książki „Zdrowie Twojego dziecka”. Wydarzenie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Podczas spotkania Kamila Szczawińska opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z podróżowaniem z dziećmi. Zdradziła, że jeżdżąc po świecie jako modelka czuła się bardzo samotna i dopiero podróże z Kaliną i Julkiem okazały się dla niej ekscytujące, bo dzieci zwracają uwagę na szczegóły, których my- spieszący się dorośli- nie zauważamy. Doradziła, żeby przed wyjazdem nauczyć swoje pociechy chociaż kilku podstawowych słów w obcym języku, a także, by zrezygnować z nadmiaru bagażu, bo zazwyczaj większość niezbędnych rzeczy możemy kupić na miejscu, a najlepszymi zabawkami okazują się np. patyk, muszla czy kamyk. Dr Łukasz Durajski zdradził, jakie niebezpieczeństwa medyczne mogą czyhać na nasze dzieci w podróży i opowiadał jak sobie z nimi skutecznie radzić. Poruszył temat poparzeń słonecznych i tego, że nigdy nie możemy wychodzić z dzieckiem na słońce bez filtra 50 SPF. Podzielił się swoją wiedzą na temat ukąszeń przez owady, zatruć pokarmowych i przeziębień spowodowanych nadmiernym korzystaniem z klimatyzacji. Uczulił na to, żeby pamiętać o jej oczyszczaniu i odgrzybianiu raz do roku. Polecił także wizytę u swojego pediatry przed urlopem, szczególnie tym w egzotycznym kierunku, gdyż warto odpowiednio się do niego przygotować od strony medycznej.

Małgorzata Ohme, która prowadziła całe spotkanie i rozmawiała z gośćmi, opowiedziała uczestnikom o psychologicznym aspekcie podróżowania z dziećmi. Jej zdaniem, wszystkie obawy związane z podróżowaniem dzieci tak naprawdę są obawami rodziców. Ponadto jesteśmy nieustannie poddani presji społecznej, która mówi: „Dbaj o dziecko, nie pozwól mu zrobić krzywdy” - i tak naprawdę tu znajduje się źródło naszych lęków. Nie sama podróż, która będzie przecież fantastyczną przygodą, tylko czy my sprawdzimy się w niej jako rodzice. A przecież wiadomo, że dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo jego dziecka – także w trakcie podróży. Nie bójcie się, jedźcie, zaufajcie sobie i własnej intuicji, przestrzegając oczywiście podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których rozmawialiśmy w trakcie konferencji Akademii 5.10.15.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki