Martyna Wojciechowska

i

Autor: Instagram Martyna Wojciechowska

Martyna Wojciechowska poznała kogoś wyjątkowego w Kenii! Kim jest osoba interpłciowa?

2021-11-27 10:40

Martyna Wojciechowska poznała kogoś wyjątkowego! Gwiazda programu "Kobieta na krańcu świata" zaprezentuje widzom w najnowszym, niedzielnym odcinku show niezwykłego gościa. To Darlan Rukih, która jest inna niż wszyscy w jej rodzinnych stronach. Darlan twierdzi, że jest pierwszą osobą interpłciową w Kenii, która się ujawniła. Kim jest osoba interpłciowa?

Kenia - 55 milionowa republika w Afryce Wschodniej. Zamieszkuje ją ponad 40 różnych plemion, władających łącznie prawie 70 językami. W tej niezwykłej mozaice kultur i wierzeń, nie wszyscy są jednak akceptowani, a za inność można stracić życie. W Kenii Martyna poznaje niezwykłą osobę - Darlan Rukih, bohaterkę piątego odcinka "Kobiety na krańcu świata"Darlan Rukih to wyjątkowa osoba: artystka, która śpiewa, nagrywa teledyski, projektuje ubrania i… głosi tolerancję wobec wszystkich ludzi. Darlan twierdzi, że jest pierwszą osobą interpłciową w Kenii, która się ujawniła. Dziś jest tam popularna: występuje w mediach i gromadzi wokół siebie tłumy. Ale nie zawsze tak było. Kim są osoby interpłciowe?

Dalsza treść artykułu pod galerią: Martyna Wojciechowska. Jesteśmy silniejsze, niż myślimy

Interpłciowość. Kim są osoby interpłciowe?

Kiedyś nazywano ich obojnakami, albo pejoratywnie – hermafrodytami. Niektóre interpłciowe osoby rodzą się z narządami płciowymi odmiennymi od tych typowych dla chłopca lub dziewczynki. Niektóre mają różnice w budowie wewnętrznej, o czym dowiadują się w okresie dojrzewania albo gdy pojawiają się trudności ze spłodzeniem potomka. W krajach Zachodu powszechne są operacje normalizujące, które jednak budzą duże kontrowersje. Niestety w Afryce bywa znacznie gorzej, interpłciowe dziecko często traktowane jest jak klątwa dla społeczności i … zabijane!

Na świecie jest aż 134 miliony osób interpłciowych. To liczba porównywalna z populacją osób rudowłosych, a jednak temat wydaje się pozostawać tabu. Kenia jest pierwszym afrykańskim krajem, który uwzględnił osoby interpłciowe w spisie powszechnym.

Kobieta na krańcu świata: Kenia

Dzieciństwo Darlan było pasmem poniżeń, kąśliwych uwag, wreszcie napaści i ogromnej samotności. Dziś, pomimo tak trudnych i bolesnych doświadczeń z przeszłości, Darlan jest osobą sukcesu, która centrum uwagi kieruje na „innych”: odrzuconych, poniżonych, samotnych. Kościół założony przez Apostol Darlan Rukih jest jednym z 4000 oficjalnie zarejestrowanych kościołów w Kenii. Skupia pół miliona wiernych i głosi konieczność szacunku i otoczenia opieką wszystkich odrzuconych.

Piąty odcinek "Kobiety na krańcu świata" już w niedzielę, 28 listopada, o godz. 11:30 w TVN.

Urodzinowy koncert Super Expressu - GOLEC uORKIESTRA & GROMEE
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE