Leszek Lichota to nowy "Znachor". Zasłynął dzięki serialom. Na planie jednego z nich aktor znalazł miłość

Nowa, odświeżona wersja kultowego filmu "Znachor" już dziś, 27 września, pojawi się w bibliotece Netflixa. W rolę Rafała Wilczura wciela się w niej Leszek Lichota. Aktor jest znany ze swoich świetnych ról w serialach, jak choćby z "Watahy". Z kolei na planie innego serialu - "Na wspólnej" - poznał swoją partnerkę. Równie dobrze jak przed kamerami, czuje się także na deskach teatru. Co o nim wiemy?

Spis treści

 1. Nowy "Znachor" na Netflix
 2. Leszek Lichota w roli "Znachora" 
 3. Kariera Leszka Lichoty
 4. Leszek Lichota zakochał się na planie "Na Wspólnej" 
 5. Kiedy premiera "Znachora" na Netliksie? 
 6. Zobacz w galerii, jak zmieniał się Leszek Lichota

Nowy "Znachor" na Netflix

Powieść "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza doczekała się do tej pory dwóch ekranizacji. Pierwszy filmowy "Znachor" powstał w 1937 roku. Wersja z 1982 roku, w reżyserii Jerzego Hoffmanna, zapisała się na kartach polskiej kinematografii jako kultowa. Film zdobył taką popularność, że do dzisiaj, choć od jego premiery minęły cztery dekady, jest pokazywany w telewizji. Scena w sądzie, w której profesor Wilczur i Marysia rozpoznają się, potrafi wycisnąć łzę nawet z największych twardzieli. 

Użytkownicy platformy Netflix już niebawem będą mogli zobaczyć najnowszą wersję "Znachora". Streamingowy gigant podjął się nie lada wyzwania, by odświeżyć uwielbiany przez Polaków film. Produkcja trafi do 190 krajów na całym świecie. 

Czytaj także: To ona zagra główną rolę żeńską w "Znachorze"

Leszek Lichota w roli "Znachora" 

W tytułową rolę profesora Rafała Wilczura wcieli się aktor Leszek Lichota. - Jestem z pokolenia, które wyrosło na historii profesora Wilczura. Bardzo się cieszę, że mogłem wcielić się w tak istotną postać dla polskiej kultury - mówił w materiałach prasowych przygotowanych przez Netflix. 

Kariera Leszka Lichoty

Aktor urodził się 17 sierpnia 1977 w Wałbrzychu. W młodości "łapał się" różnych prac, m.in. handlował samochodami czy był instruktorem narciarskim. Ukończył technikum hotelarskie. Swoją przyszłość postanowił jednak związać z aktorstwem - Leszek Lichota jest absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie. 

Rolą, która otworzyła mu drzwi do aktorskiej kariery była kreacja w "Hamlecie Wtórym". Od tego czasu Lichota stał się znanym aktorem nie tylko teatralnym, ale także telewizyjnym. Trudno zliczyć wszystkie role, które zagrał. Widzowie najbardziej kojarzą go z seriali. Aktor wcielił się m.in. w role:

 • Grzegorza Zięby w "Na Wspólnej",
 • Marka Dębskiego w "Prawie Agaty",
 • Witolda Rylskiego z "Apetytu na życie",
 • Wiktora Rebrowa w serialu "Wataha".

Nie sposób jednak nie wspomnieć także o filmowych rolach Leszka Lichty. To on zagrał m.in. wójta w filmie Boże Ciało, Stefana w "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" czy wiceministra w filmie Netfliksa "Wielka Woda".  

Leszek Lichota zakochał się na planie "Na Wspólnej" 

Leszek Lichota jest związany od blisko dwudziestu lat z koleżanką po fachu, Iloną Wrońską. Choć para poznała się już w szkole filmowej, dopiero na planie serialu "Na Wspólnej" pojawiło się między nimi uczucie. Przypomnijmy, że ukochana aktora wcielała się w nim w rolę Kingi, żony Michała Brzozowskiego. Lichota i Wrońska doczekali się dwójki dzieci: córki Nataszy i syna Kajetana. Żyją w związku nieformalnym, bo wychodzą z założenia, że ślub nie jest potrzebny, by być szczęśliwą parą. 

Co ciekawe, aktorzy prowadzą własny biznes, związany z turystyką. Oferują noclegi w ramach glampingu. 

Kiedy premiera "Znachora" na Netliksie? 

Pokazy przedpremierowe można już było zobaczyć w wybranych kinach. Premiera na Netfliksie będzie miała miejsce 27 września.  

Poza Leszkiem Lichotą w obsadzie znajdą się m.in.:

 • Maria Kowalska w roli Marysi, córki profesora,
 • Ignacy Liss w roli Hrabiego Czyńskiego,
 • Anna Szymańczyk w roli Zośki.

oraz: 

 • Mirosław Haniszewski,
 • Mikołaj Grabowski,
 • Izabela Kuna,
 • Paweł Tomaszewski,
 • Małgorzata Mikołajczak,
 • Łukasz Szczepanowski,
 • Artur Barciś.

Zobacz w galerii, jak zmieniał się Leszek Lichota