Gary Glitter_

i

Autor: Metropolitan Police

Zbrukane sławy

Pedofil Gary Glitter, legenda glam rocka, wyszedł na wolność odsiedziawszy połowę wyroku

2023-02-04 12:19

Wpisał się w historię muzyki rockowej. Był filarem jej odmiany – glam rocka. W latach 70. w Polsce nie było dyskoteki, w której nie puszczano by jego kawałków. Dawał show, jak mało który z przedstawicieli tego rodzaju muzyki. Starszym wiekiem kojarzy się z kosmicznymi i błyszczącymi strojami i tym, że jego kapela miała wszystkie instrumenty zdublowane. Wiodącymi były perkusje i gitary basowe. I zapisałby się w historii rocka na 100 proc. pozytywnie, gdyby nie był pedofilem. Za co został – ostatnim z kilku wyroków – skazany na 16 lat więzienia. Niedawno wyszedł na wolność po 8 latach odsiadki. Brytyjska opinia jest tym zbulwersowana.

Dziś ex-glamowiec ma dziś 79 lat i wątpliwe jest, by wrócił na scenę. Nie te czasy, nie ta muzyka. Może jego zawodowa kariera potoczyłaby się inaczej, gdyby w 2015 r. nie został skazany za seksualne wykorzystywanie trzech nieletnich uczennic. Glitter odsiedział połowę wyroku, „we więźniu” sprawował się dobrze, więc go wypuszczono na wolność. Poza murami brytyjskiego więzienia (o łagodnym rygorze) znalazł się w piątek (3 stycznia). Kryminał opuścił na mocy warunkowego zwolnienia.

Kłopoty z prawem i obyczajami rockman miał już, za pedofilię, pod koniec XX w. Dotyczyły one czynów karalnych popełnionych przez gwiazdora w latach 70., gdy był u szczytu sławy i posiadania 4 tys. pornograficznych, pedofilskich, zdjęć. Zboczeniec w 2002 r. był deportowany z Kambodży pod zarzutem wykorzystywania seksualnego dzieci i osiedlił się w Wietnamie. Tam sąd uznał go za winnego czynów pedofilskich w 2006 r. Odsiedział 2,5-letni wyrok i deportowano go do Wielkiej Brytanii. 

W ojczyźnie został wpisanydożywotnio do rejestru przestępców seksualnych. Pedofistwo ciągnęło się za wokalistą, na jaw wychodziły stare-nowe przestępstwa i w 2012 r. znów trafił za kratki. Wyszedł za kaucją (miał z czego zapłacić, bo choć od lat nie był aktywny na scenie muzycznej, to tantiemy od wcześniejszej twórczości nabijały mu konto). Jednak w 2014 r. ponownie został aresztowany i oskarżony m.in. o popełnienie, w latach 70., przestępstw seksualnych. W 2015 r. został uznany winnym usiłowania gwałtu, dopuszczenia się stosunku płciowego z dziewczynką poniżej 13. roku życia. I za te przestępstwa skazano go na 16 lat więzienia, z którego wyszedł w miniony piątek. Jeśli ktoś nie zna Glittera z lat jego muzycznej świetności, to może sobie przykładów poszukać w YouTube. W BBC jest zakaz puszczania jego kawałków.

Gary Glitter

i

Autor: Wikipedia Gary Glitter w roku 1974
Andrzej K. z Radkowic dostał dozór. Fundacja ECPU Polska: Łowcy Pedofili walczy o areszt
Sonda
Jaka kara powinna spotkać pedofila?
Nasi Partnerzy polecają