Pogrzeb Macieja Damięckiego. Aktora pożegnała rodzina i przyjaciele. Niemal wszyscy przynieśli białe roże [ZDJĘCIA]

2023-11-30 7:33

Maciej Damięcki zmarł 17 listopada 2023 roku. Pogrzeb odbyła się 29 listopada na Starych Powązkach. Uroczystości rozpoczęły się mszą żałobną, następnie urna z prochami została złożona do grobu dziadków aktora ze strony matki. Damięcki spoczął w pobliżu grobu rodziców, ale nie w rodzinnym grobie w Alei Zasłużonych, jak dotąd przypuszczano. Wielu żałobników przyniosło ze sobą białe róże. Co to za symbol?

Maciej Damięcki odszedł niespodziewanie. Nagła śmierć aktora wywołała ogromne poruszenie wśród opinii publicznej, a także w świecie kina i telewizji. Tym bardziej, że aktor niemal do ostatnich swoich dni stal na scenie lub na planie. jeszcze 11 listopada można go było zobaczyć na deskach teatru Capitol, w kilka dni później jego dzieci - Matylda i Mateusz poinformowali o śmierci ojca.

Pogrzeb Macieja Damięckiego. Aktora żegnają rodzina i przyjaciele

Jak poinformowała potem Matylda Damięcka, ostatnie pożegnanie Macieja Damięckiego zaplanowano na 29 listopada o godz. 12:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie. - Prosimy o życzliwy uśmiech i ciepłe wspomnienie o naszym Maćku - czytamy w nekrologu wykonanym własnoręcznie przez artystkę. Mamy już pierwsze fotografie z uroczystości pogrzebowych. Przed kaplicą zebrali się żałobnicy. Jest oczywiście rodzina zmarłego - żona Joanna oraz dzieci - Matylda i Mateusz, a także brat Damian Damięcki z żona Grażyną Brodzińską. Macieja Damięckiego żegnają również koledzy i koleżanki z planu i teatralnych scen: Artur Barciś, Jacek Kawalec, Bogna Sworowska, Anita Sokołowska, Magdalena Lamparska, Michał Milowicz.

Nagrobek Damięckiego zalało morze kwiatów. Co oznaczają białe roże?

Prochy artysty umieszczono w pięknej urnie z jasnego kamienia, która ozdobiono wieńcem z róż i goździków w jasnych, pastelowych kolorach. Obok umieszczono czarno-białą fotografię uśmiechniętego Macieja Damięckiego. Przy ołtarzu znalazły się również piękne wieńce i wiązanki. Szczególna uwagę zwracało ogromne serce z białych kwiatów - z przewagą róż. To te właśnie kwiaty wybrała większość żałobników. Symboliczne pojedyncze białe roże mieli w rękach nie tylko członkowie rodziny, ale także wielu przybyłych aktorów. To symbol głębokiego szacunku i wielkiej miłości.

Maciej Damięcki (+79 l.) nie spoczął w grobie rodziców, Dobiesława i Ireny Damięckich w Alei Zasłużonych. Został pochowany w grobie dziadków od strony matki, Alberta Górskiego, kierownika szkoły w Oszmianie (dzisiejsza Białoruś, obwód grodzieński) i Aliny z Dzierżków na Starych Powązkach.

Maciej Damięcki jednak nie spoczął w Alei Zasłużonych. Wzruszające sceny na pogrzebie aktora

Galeria: Tak rodzina i przyjaciele pożegnali Macieja Damięckiego. Aktor jednak nie spoczął w Alei Zasłużonych

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają