Mariusz Sabiniewicz i Daria Trafankowska

i

Autor: AKPA Gwiazdy zmarłe na straszne choroby

Maleńki grób aktora "M jak miłość". Gwiazdy zmarłe na straszne choroby. (Nie)zapomniani WIDEO

2020-05-21 21:55

Zmagali się z potwornymi chorobami. Walczyli z różnego rodzaju nowotworami, chorobą Alzheimera czy wirusowym zapalenie wątroby typu C. W "(Nie)zapomni. Cmentarne historie" pokażemy wam groby znanych Polaków, którzy zmarli o wiele przedwcześnie. Dzisaj pierwsza z trzech zaplanowanych serii o strasznych chorobach polskich gwiazd.

Marek Walczewski (+72 l.) – aktor najbardziej znany z takich produkcji jak "Vabank 2", "13. Posterunek", "Polskie drogi" i "Śmierć prezydenta", gdzie wcielał się w rolę Eligiusza Niewiadomskiego (+53 l.), mordercy prezydenta Gabriela Narutowicza (+57 l.). Prywatnie był mężem aktorki Małgorzaty Niemirskiej (73 l.), czyli słynnej Lidki z "Czterech pancernych" i szwagrem aktorki Ewy Wiśniewskiej (78 l.). Jego pierwszą żoną była aktorka Anna Polony (81 l.). W młodości grał na skrzypcach i był reprezentantem polski juniorów w szermierce. Wycofał się z zawodu w na kilka lat przed śmiercią z powodu Choroby Alzheimera. Zmarł w maju 2009 roku i został pochowany na Cm. w Pyrach na obrzeżach Warszawy.

Odcinał martwym kobietom piersi i genitalia. Jego grób ciągle istnieje "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Na Alzheimera zmarła także Alina Janowska (+94 l.). Znakomita aktorka była znana z takich filmów i seriali jak: "Zakazane piosenki", "Wojna domowa", "Złotopolscy", "Podróż za jeden uśmiech" i  "Rozmowy kontrolowane". Prywatnie z pierwszym mężem, artystą plastykiem Andrzejem Boreckim (+84 l.) miała córkę Agatę Boland (63 l.), która jest anestezjologiem i mieszka w Bostonie, a z architektem i szermierzem, medalistą olimpijskim Wojciechem Zabłockim  (90 l.) – syna Michała (56 l.), znanego poetę oraz córkę Katarzynę (51 l.), która skończyła italianistykę i razem z mężem i dziećmi mieszka w Nowym Jorku. Alina Janowska w czasie II wojny światowej więziona w stalagu i na Pawiaku, z którego została zwolniona tuż przed wywozem więźniów do Oświęcimia. Walczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka w batalionie "Kiliński". Została pochowana w nowej Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych.

Andrzej Kopiczyński (+82 l.) także chorował na Alzheimera. Aktor był najbardziej znany z roli inżyniera Stefana Karwowskiego w "Czterdziestolatku". Ponadto wcielił się także w Mikołaja Kopernika i był jednym z gospodarzy "Koła fortuny". Trzykrotnie żonaty z aktorkami: Marią Chwalibóg (87 l.), szwagierką Zbigniewa Cybulskiego (+39 l.),  Ewą Żukowską (74 l.), z którą miał córkę Katarzynę oraz z Moniką Dzienisiewicz-Olbrychską (+77 l.), była żoną Daniela Olbrychskiego (75 l.), która zmarła na udar mózgu cztery miesiące przed mężem. Kopiczyński  o chorobie dowiedział się w 2014 roku. Ostatnie miesiące życia spędził w domu opieki. Zmarł w październiku 2016 roku i został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Jego żona spoczywa natomiast na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Zygmunt Kęstowicz (+86 l.) również chorował na Alzheimera. Wątek tej choroby umieszczono w "Klanie", czyli w telenoweli, która była jego ostatnią rolą. Aktor znany był także z takich produkcji jak: "Polskie drogi", "Tajemnica Enigmy", "Czarne chmury" i "Stawka większa niż życie". W TVP prowadził programy dla dzieci "Pora na Telesfora" i "Piątek z Pankracym". Sam nie doczekał się potomstwa. Pochowany razem z żoną Janiną (+96 l.) w grobie na Starych Powązkach w Warszawie.

Następną straszną chorobą, która zabierała nam znanych Polaków, był rak trzustki. Na ten rodzaj nowotworu chorowała m.in. Anna Przybylska (+35 l.).  Ta młoda aktorka znana ze "Złotopolskich" była wieloletnią partnerką piłkarza, reprezentanta Polski  Jarosława Bieniuka (41 l.). Miała z nim troje dzieci – córkę Oliwię (18 l.) oraz synów Szymona (14 l.) i Jana (9 l.). Przybylska na początku pracowała jako modelka. Do filmu zaangażował ją Radosław Piwowarski.  Ania nie miała wówczas 19 lat. Ze względu na swoją urodę, Przybylska często rozbierała się w filmach. Pozowała także dwukrotnie do "Playboya". Przez rok w latach 2000-2001 była żoną tenisisty Dominika Zygry.  W 2014 roku zdiagnozowano u niej raka trzustki. Niestety mimo leczenia w klinice w Szwajcarii, nie udało jej się pokonać choroby. Zmarła w październiku 2016 roku w swoim domu w Gdyni-Orłowie i została pochowana w grobie ojca Bogdana Przybylskiego (+53 l.) na cmentarzu w Gdyni Oksywiu.

Na raka trzustki zmarł także Stanisław Jasiukiewicz (+52 l.). Aktor znany z "Krzyżaków", "Potopu", "W pustyni i w puszczy", czy też "Czterej pancerni i pies". Miał grać Bogumiła Niechcica w "Nocach i dniach", jednak z uwagi na chorobę, rolę za niego otrzymał Jerzy Bińczycki (+61 l.). Jasiukiewicz  w czasie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Był także żołnierzem Armii Krajowej, zesłany do Kaługi w Związku Radzieckim. Aktor spoczywa w grobie rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie.

Mariusz Sabiniewicz (+44 l.) także zmagał się z tym strasznym rodzajem nowotworu. Aktor, którego widzowie pamiętają z roli Norberta Wojciechowskiego w "M jak miłość" zmarł na raka trzustki w 2007 roku w wieku zaledwie 44 lat. Pozostawił żonę Ilonę oraz dwoje dzieci – córkę Darię i syna Tomasza. Został pochowany w maleńkim grobie na Cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Rak trzustki nie oszczędził także Darii Trafankowskiej (50 l.). Ta aktorka znana z seriali "Polskie drogi", "Na dobre i na złe" oraz "Dom", była żoną reżysera Waldemara Dzikiego (+59 l.), z którym miała syna Wita (40 l.), znanego dziennikarza. W TVP 2 prowadziła razem z aktorem Januarym Brunovem program młodzieżowy  "Szalone liczby". Trafankowska zmarła po kilku latach walki z chorobą i została pochowana na Starych Powązkach w Warszawie (kw. 207/4/5).

Marian Glinka (+64 l.) także zmarł na raka trzustki . Ten kulturysta i aktor znany z "Podróży Pana Kleksa", serialu "Glina" czy też"„Liście Schindlera" został pochowany w 2008 roku na Cmentarzu Bródnowskim.

Maciej Kozłowski  (+52 l.) – aktor najbardziej znany z roli Jaroszego w "M jak miłość". Zagrał także w takich produkcjach jak: "Ogniem i mieczem", "Nic śmiesznego", "To ja złodziej", "Psy", "Kroll" czy "Matki żony i kochanki".  W 2005 roku podczas oddawania krwi w akcji "Krewniacy" dowiedział się, że ma wirusowe zapalenie wątroby typu  C. Jego żoną była malarka Agnieszka Kowalska. Kozłowski zmarł 11 maja 2010 roku i został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Na tej samej nekropolii w Warszawie pochowany jest także pieśniarz Jacek Kaczmarski (+47 l.), legendarny bard "Solidarności". Artysta najbardziej znany był z takich utworów jak: "Obława", "Mury", "Nasza Klasa", "Jałta", "Sen Katarzyny II" czy "Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego". Kaczmarski przez lata przebywał na emigracji. Mieszkał w Niemczech, Paryżu i Australii. W 2002 roku dowiedział się, że ma raka rak przełyku. Nie chciał jednak poddać się operacji wycięcia ognisk nowotworu w obawie przed utratą głosu i końcem kariery. Poddał się nowatorskiemu leczeniu w klinice w Innsbrucku i bywał u warszawskich znachorów, którzy później okazali się oszustami. Na początku 2004 roku Kaczmarski całkowicie stracił głos. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w szpitalu w Gdańsku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Po latach jego córka, aktorka Patrycja Volny (32 l.) przyznała, że Kaczmarski znęcał się psychicznie i fizycznie nad rodziną. Była alkoholikiem i nie płacił alimentów. Miał także syna Kosmę z pierwszego małżeństwa z Inką Kardyś.

Helena Majdaniec (+60 l.)  – polska piosenkarka okresu tzw. bigbitu. Do jej największych przebojów należą "Rudy rydz", "Zakochani są wśród nas", "Jutro będzie dobry dzień" i "Czarny Alibaba". Artystka zmarła w styczniu 2002 roku dwa dni po udziale w nagraniu do programu Ewy Drzyzgi "Rozmowy w toku". Przyczyną śmierci była długa choroba, o której nie mówiła publicznie. Majdaniec została pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Niezapomniani - Straszne choroby cz. 1