Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w złym stanie [WIDEO]

2021-02-23 15:22 mga
Józef Nalberczak
Autor: Narodowe Archiwum Cyfrowe Aktor w 1967 roku

Józef Nalberczak (+66 l.), aktor znany z takich filmów i seriali jak: "Brunet wieczorową porą", "Czterej pancerni i pies", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", "Stawka większa niż życie", czy "Daleko od szosy", pochowany jest w grobowcu rodzinnym na Starych Powązkach w Warszawie. Niestety nagrobek, który powstał ponad 100 lat temu jest w dość opłakanym stanie i musi przejść renowację. Niebawem program "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie" rusza ze zbiórką na remont grobu słynnego polskiego aktora. Dostał już zielone światło od Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

Odwiedziwszy grób Józefa Nalberczaka (kw. 296) natrafiliśmy na smutny widok. Na zasypanej śniegiem mogile znajdowała się pusta buteleczka po cytrynówce. Przypominało to sytuację z grobu innego aktora, przedwojennego amanta polskiego kina Zbigniewa Staniewicza (+28 l.), gdzie na jego zniszczonym grobie na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, bloger Marek Teler (Marekos) znalazł butelki po piwie.

Butelki po piwie na grobie polskiego aktora. Zdewastowana mogiła amanta [ZDJĘCIA]

Aż trudno uwierzyć, że grób Józefa Nalberczaka, który przeszedł do historii kina sceną z dworca w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", gdzie tłumaczył postaci granej przez Mariana Łącza (+62 l.), jak dojeżdża do pracy. Niestety aktor zmagał się z uzależnieniem od alkoholu. Pod koniec życia ciężko zachorował - miał zator płuc i udar. Kłopoty ze zdrowiem spowodowały, że załamała się jego kariera. Smutki topił w alkoholu. Przed śmiercią miał wypić litr wódki - zdradził Janusz Zaorski (72 l.) w książce "Jak u Barei, czyli kto to powiedział" Rafała Dajbora. Znany reżyser stwierdził nawet, że mogło być to samobójstwo.

- To się stało jak jego partnerka wyjechała na sympozjum naukowe do innego miasta. Gdy wróciła - Ziutek był w mieszkaniu martwy. Sekcja wykazała,że wypił około litra wódki. A był przecież po poważnym udarze. Nie chcę wyrokować, bo nie wiem, to tylko moje domniemanie, ale moim zdaniem Ziutek popełnił samobójstwo. A ponieważ był całe życie facetem twardym, a do tego zabawowym biesiadnikiem - postanowił zrobić to z przytupem, w taki sposób, by jeszcze ten ostatni raz po prostu napić się wódeczki i w ten sposób pożegnać się ze światem i życiem - zuważył Zaorski.

Kariery gwiazd PRL zniszczył alkohol "(Nie)zapomniani" [WIDEO]

Niebawem ruszymy ze zbiórką pieniędzy na renowację grobu Józefa Nalberczaka. - Kwatera 296, w której spoczywa Pan Józef Nalberczak jest dosyć odległa, znajduje się poza najstarszą częścią cmentarza ale jego niezapomniane role wszyscy mamy w pamięci. Ponadto nagrobek jest bardzo piękny i w złym stanie technicznym. W związku z tym bardzo chętnie zajmiemy się jego renowacją. Myślę, że organizacja zrzutki na ten szczytny cel jest jak najbardziej wskazana. Jeśli chodzi o zgody zainteresowanych to aby przeprowadzić konserwację grobowca zgody udziela nam Zarząd Cmentarza na podstawie której załatwiamy decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie prac - poinformował nas Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami.

"(Nie)zapomniani" na aukcji WOŚP! Udział w programie wylicytowany za...

Butelka wódki na grobie polskiego aktora. Grób Józefa Nalberczaka w fatalnym stanie. Niezapomniani
Najnowsze