Dziecięcy gwiazdor PRL umarł w biedzie. Odnowiono mu ZNISZCZONY grób w kwaterze dla bezdomnych [WIDEO]

2021-03-03 16:15 mga
Edward Dymek i jego zniszczony grób
Autor: TVP VOD/fot. Tomasz Golla Były dziecięcy aktor PRL skończył tragicznie

Edward Dymek (+53 l.) był dziecięcym aktorem okresu PRL. Zagrał w takich serialach jak "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", czy "Abel twój brat". Niestety w dorosłym życiu mu się nie powodziło. Był alkoholikiem, odeszła od niego żona, a córka Marzena nie chciała go znać. W styczniu 2020 roku, Edward Dymek był jednym z bohaterów odcinka programu "(Nie)zapomniani. Cmentarne historie", który do tej pory obejrzano blisko 2,3 mln razy na YouTube. Jego grób był w opłakanym stanie. Teraz wszystko się zmieniło.

Edward Dymek 14 marca skończyłby 64 lata. W marcu jest także inna ważna data związana z tym dziecięcym aktorem PRL. 18 marca będziemy obchodzić 50. rocznicę premiery serialu dla dzieci i młodzieży "Wakacje z duchami", która Dymkowi przyniosła najewiększą sławę. Zagrał tam postać Mandaryna. W produkcji w reżyserii Stanisław Jędryka (+85 l.), która powstała na motywach powieści Adama Bahdaja (+67 l.), zagrali Henryk Gołębiewski (Maniuś "Pikador"), Roman Mosior ("Perełka"), Janusz Gajos, Gustaw Lutkiewicz, Zdzisław Maklakiewicz, Ryszard Pietruski i Bolesław Płotnicki.

Chociaż kariera filmowa Edwarda Dymka trwała zaledwie dwa lata, to jego dziecięce role zapadły w pamięć kilku pokoleniom widzów. Edward Dymek miał bardzo ciężkie życie. Okazało się, że gwiazdor PRL się stoczył. W ostatnich okresie życia był bezdomny i utrzymywał się z renty i zbierania złomu. Żył w koszmarnych warunkach, bez prądu i kanalizacji, na terenie Brochowa we Wrocławiu.

Gdy zniknął z mediów, plotkowano, że popełnił samobójstwo, strzelając do siebie z karabinu na terenie jednostki wojskowej, W 2008 roku Dymek się odnalazł i udzielił wywiadu. To wtedy czytelnicy "Życia na gorąco" poznali jego smutny los. Pan Edward wyznał wówczas, że w latach 80. był na misji wojskowej w Afganistanie. Przez swój trudny charakter miał trafił nawet do karnej jednostki w Orzyszu. - W upale kazali mi biegać 40 kilometrów z ciężkim sprzętem na plecach. Chciano mnie upodlić, stłamsić, ale nikomu się to nie udało - wspominał.

Groby dziecięcych gwiazd PRL. (Nie)zapomniani. WIDEO

Wspomniał także o swojej biedzie. - Za wszystko mogę winić tylko siebie. Nie byłem odpowiednim mężem i ojcem. Miałem krnąbrną, niespokojną naturę, nigdzie nie potrafiłem zagrzać miejsca, ciągle mnie nosiło. Błąkałem się tu i tam, przez ostatnie lata spałem na klatkach schodowych i w altankach działkowych. (...) Mogłem mieć wszystko, a nie mam nic. Może byłem zbyt młody i głupi, aby to zrozumieć i docenić - mówił.

Edward Dymek zmarł 29 lipca 2010 roku w zupełnym zapomnieniu, Został pochowany dopiero w marcu 2011 roku, czyli blisko 8 miesięcy po śmierci, na cmentarzu komunalnym w Pawłowicach we Wrocławiu, w kwaterze dla osób bezdomnych. Jego grób do niedawna był w koszmarnym stanie, rozpadał się, a tabliczka z nazwiskiem popękała w drobne kawałki. Obecnie, dzięki pieniądzom od miasta, kwatery zostały odnowione. Teraz zamiast grobu z drewnianym krzyżem, Edward Dymek ma skromny nagrobek (Pole 16, Grób 117, Rząd 11), małą kwadratową tablicę z personaliami i rokiem urodzenia i śmierci. Ktoś zostawił nawet na mogile sztuczne kwiaty i znicz. - Kwatery dla osób bezdomnych i biednych zostały odnowione. Nowy grób Edwarda Dymka postawiono na przełomie grudnia i stycznia - powiedziała nam osoba z Zarządu Cmentarzy Komunalnych we Wrocławiu. Grób został opłacony na 20 lat przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu i najpewniej w 2031 roku przestanie istnieć.

Wojewódzki popłakał się na filmie z dziecięcymi gwiazdami PRL

Nowy grób dziecięcej gwiazdy PRL. Edward Dymek zmarł w biedzie. Niezapomniani
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze