Pogrzeb Bernarda Ładysza. "Dziękujemy za wzruszenia i piękne przeżycia"

2020-08-05 12:57 doll
Pogrzeb Bernarda Ładysza
Autor: se.pl/AKPA Pogrzeb Bernarda Ładysza

Bernard Ładysz zmarł 25 lipca 2020 roku, dzień po 98. urodzinach. Legendarny artysta zostanie pochowany w środę, 5 sierpnia na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Pogrzeb Bernarda Ładysza rozpocznie się mszą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

Po uroczystościach w Katedrze Polowej Wojska Polskiego trumnę z ciałem Bernarda Ładysza przewieziono na Powązki Wojskowe. Tam kondukt pogrzebowy odprowadził zmarłego na miejsce pochówku. Przemaszerowała między innymi policyjna orkiestra, a żołnierze nieśli imponujące wieńce.

"Żegnamy artystę, którego dorobek przez dziesięciolecia budził podziw melomanów na całym świecie i ukształtował adeptów sztuki wokalnej" -  mówił Tadeusz Deszkiewicz.

W pogrzebie biorą udział między innymi Leokadia Rymkiewicz-Ładysz, wdowa po Bernardzie Ładyszu, ich synowie Aleksander Czajkowski-Ładysz i Zbigniew Ładysz. Trumnę otaczają pokaźne wieńce, przed katafalkiem położono cięte kwiaty, między innymi fioletowe mieczyki. Przy trumnie czuwali żołnierze, a na sam pogrzeb przyszli także postronni warszawiacy chcący oddać hołd legendarnemu śpiewakowi.

Księgę kondolencyjną przygotował Teatr Wielki - Opera Narodowa. Można się do niej wpisać także przez internet - dostępna jest tutaj.

Piękne słowa zamieścił w księdze między innymi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

"Dziękujemy za wzruszenia, niezwykłe przeżycia i możliwość obserwowania wspaniałej kariery, a nawet więcej niż kariery, bo życiowej postawy, która rodziła się w dramatycznie okaleczonej Polsce. Świetnością swoich dokonań dawał nam radość obcowania z wszechstronnym artyzmem. Ubolewamy nad stratą jednego z największych, którzy się na naszej scenie pojawili" - czytamy.

Pogrzeb Bernarda Ładysza - plan uroczystości

Pogrzeb Bernarda Ładysza rozpoczął się o 9:30 od wprowadzenia trumny do Katedry Polowej Wojska Polskiego. W świątyni wystawiono także księgę kondolencyjną. Masza święta rozpocznie się o 10:00, będzie jej przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. Józef Guzdek. O oprawę zadbali Zespół Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i solista Michał Skiepko.

Uroczystości pogrzebowe na Powązkach Wojskowych rozpoczną się około 11:30, w Alei Zasłużonych. Podczas uroczystości Bernard Ładysz zostanie awansowany na pułkownika.

W pogrzebie udział wezmą między innymi Tadeusz Deszkiewicz, Magdalena Gawin (wiceminister kultury) i Ryszard Cieśla, śpiewak operowy i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Bernard Ładysz zmarł dzień po 98. urodzinach, w sobotę 25 lipca. Smutną informację przekazał między innymi Tadeusz Deszkiewicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezes Radia dla Ciebie. "Panie Bernardzie będziemy Pana zawsze kochać i pamiętać. Żegnaj" - napisał Deszkiewicz na Facebooku.

Bernard Ładysz nie żyje. Stworzył niezapomniane kreacje w "Ziemi obiecanej" i "Znachorze"

Bernard Ładysz był legendą polskiej sceny, jednak jego życie naznaczone było nie tylko śpiewem. Bernard Ładysz urodził się w 1922 roku w Wilnie, gdzie w młodości zaczął też naukę śpiewu. Walczył w Wojsku Polskim oraz Armii Krajowej. Sławę przyniósł mu wyjątkowy głos bas-baryton, którym podbił sceny całego świata. Ładysz zagrał także w wielu kultowych dziełach polskiej kinematografii - m.in. "Znachorze", "Lalce", "Ziemi obiecanej".

Pogrzeb Bernarda Ładysza będzie miał charakter państwowy.

Pogrzeb Bernarda Ładysza. Aktor "Znachora" spocznie na Powązkach Wojskowych

Pogrzeb Bernarda Ładysza

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze