Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Cmentarz w Grotnikach. Wielka rozpacz wdowy po zmarłym artyście [ZAPIS RELACJI]

 Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Cmentarz w Grotnikach.
Autor: ARTUR HOJNY/ SUPER EXPRESS Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Cmentarz w Grotnikach.

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka (+74 l.). Artysta odszedł w Poniedziałek Wielkanocny, 5 kwietnia 2021 roku. Trudno uwierzyć, że muzyka nie ma już z nami. W sobotę wyszedł ze szpitala i czuł się świetnie, jednak w dwa dni później nagle zaczął słabnąć. Wciąż trudno uwierzyć, że Krzysztof Krawczyk nie żyje. W sobotę, 10 kwietnia, w Łodzi odbyły się uroczystości pogrzebowe wielkiego artysty.

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka rozpoczął się w sobotę, 10 kwietnia o godzinie 12:00 w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Muzyk odszedł w poniedziałek, 5 kwietnia: - Krzysztof tracił przytomność. Z minuty na minutę było coraz gorzej. Na koniec nie było z nim kontaktu, był nieświadomy - wyznał "Super Expressowi" Andrzej Kosmala, menadżer Krzysztofa Krawczyka.

WIĘCEJ: Krzysztof Krawczyk wziął z ukochaną Ewą aż trzy śluby! Oto historia ich wielkiej miłości

Ewa Krawczyk od razu zadzwoniła po pogotowie. Artysta trafił do szpitala Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie zmarł. Teraz rodzina, przyjaciele i fani Krzysztofa Krawczyka muszą pogodzić się z ogromną stratą. Za nimi ostatnie pożegnanie muzyka. Po mszy żałobnej trumna z jego ciałem została przewieziona na cmentarz w Grotnikach. Tam o godzinie 15:00 rozpoczęły się uroczystości o charakterze państwowym. Uroczystość wyemitowała Telewizja Polska. Poniżej znajduje się zapis relacji na żywo z pogrzebu Krzysztofa Krawczyka.

Relacja z pochówku Krzysztofa Krawczyka na cmentarzu w Grotnikach

15:50 Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka dobiegł końca.

15:45 Wdowa rozmawia z obecnymi, przyjmuje kondolencje.

15:30 Rozbrzmiewa dźwięk trąbki. Teraz słyszymy orkiestrę dętą. Ewa Krawczyk przyjmuje kondolencje od Daniela Olbrychskiego. 

15:20 Po cmentarzu roznosi się łamiący serce płacz Ewy Krawczyk, która nie może pogodzić się ze stratą. Wdowa po Krzysztofie Krawczyku jest w rozpaczy. Przytuliła trumnę żegnając na zawsze swojego ukochanego męża. Ten widok rozrywa serce. To dla niej bardzo trudne. U boku Krzysztofa spędziła prawie 40 lat życia. Bardzo się kochali. Przed samym złożeniem ciała artysty do grobu wypowiedziała słowa "Nie róbcie tego".

15:15 Trwa modlitwa za zmarłego Krzysztofa Krawczyka.

15:12 Na miejscu pojawił się premier Mateusz Morawiecki.

15:06 "To co dał nam świat..." - cytuje słowa piosenki Krawczyka biskup Antoni Długosz, którzy przewodzi uroczystości. "Dziś, stoimy przy trumnie wielkiego piosenkarza (...) człowieka, który był legendą już za życia" - mówi.

15:03 Konwój żałobny odprowadza zmarłego Krzysztofa Krawczyka na miejsce pochówku. Trumna staje przed grobem. Obecni gromadzą się wokół niej. Gra orkiestra dęta.

14:50 Ostatni żałobnicy przybywają na miejsce. Wszystko jest już gotowe. Obecni czekają na ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka. 

14:43 Auto z trumną, w której znajduje się ciało Krzysztofa Krawczyka dotarło na cmentarz w Grotnikach. Żegna go tłum ludzi, fanów, sąsiadów, przyjaciół, rodziny.

14:40 Konwój żałobny dojeżdża na cmentarz w Grotnikach. Pojawia się tam coraz więcej osób z wieńcami. Na jednym z nich napisane jest pożegnanie od Ewy Krawczyk: "Mojemu Kochanemu Chłopczykowi, Twoja Laleczka".

Relacja rozpocznie się około godziny 15:00. Trumna z ciałem Krzysztofa Krawczyka zmierza na cmentarz w Grotnikach, gdzie zostanie złożona do grobu.

Relacja z pogrzebu Krzysztofa Krawczyka

13:50 Fani żegnają swojego idola kwiatami i brawami. Kondukt żałobny odjechał spod katedry i udał się w stronę cmentarza. 

13:48 Zebrany pod katedrą tłum bije brawa. Trumna jest już w karawanie.

13:45 Trumna z ciałem Krzysztofa Krawczyka opuszcza katedrę. Żałobnicy udadzą się teraz na cmentarz w Grotnikach, gdzie zostanie pochowany. Uroczystości zaplanowano na godzinę 15.00.

13:40 Uroczystości w katedrze powoli się kończą. W tle rozbrzmiewa "Barka". Ewa Krawczyk całuje trumnę. Pozostali żałobnicy nie mogą powstrzymać łez...

Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka. Wyprowadzenie trumny z katedry

13:35 W imieniu swoim jak i żony przemawia Andrzej Kosmala, wieloletni przyjaciel i manager gwiazdora. "Kochany Krzysztofie, nie chciałem zabierać głosu w tej trudnej chwili, byłem przecież przy tobie człowiekiem drugiego planu. Jesteś w moich myślach, wspomnieniach, modlitwie i w piosenkach, które tworzyliśmy wspólnie przez 47 lat. Poprosiła mnie jednak twoja ukochana żona Ewa, bym powiedział w tym momencie kilka słów których ona nie ma siły dziś w tej ciężkiej dla niej chwili powiedzieć. Prosiła mnie bym powiedział krótko: "Nie żegnaj, lecz do widzenia"

13:25 Przemawia Piotr Gliński - Minister Kultury.

13:20 Doradca prezydenta Andrzeja Dudy, Tadeusz Deszkiewicz odczytał list od głowy państwa. Wcześniej pozwolił sobie na kilka słów wstępu... "Szanowni państwo, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Andrzej Duda prosił mnie żebym złożył pokłon panu Krzysztofowi Krawczykowi i przekazał wyrazy głębokiego współczucia dla rodziny na ręce pani Ewy - promyka słońca pana Krzysztofa jak powiedział niedawno zaraz po wyjściu ze szpitala. Przekazuje również wyrazy współczucia wszystkim przyjaciołom i fanom pana Krzysztofa Krawczyka". Ewa Krawczyk nie mogła opanować łez.

13:01 Przyjaciele z zespołu Trubadurzy wygłosili po kolei Modlitwę Wiernych.

12:53 - Dzisiaj płaczę razem z Ewą, która zdała egzamin z miłości do męża. Była dla niego całym westchnieniem i za każdym razem to dla niej śpiewał: "Bo jesteś ty, zaczynasz ze mną dzień, bo jesteś wciąż, gdy zaczyna się noc. Ja wszystko mam, cóż więcej mógłbym chcieć, bo jesteś Ty i zawsze tu bądź". Ewuniu, dzisiaj to Twoja droga krzyżowa, ale pamiętaj, że na tej twojej Golgocie, choć z boku - jesteśmy z Tobą. Dziś Krzysztof dziękuje Ci za tę wspólną życiową podróż, która trwała od chwili poznania w Chicago, aż 39 lat. Choć Krzysztof nie wystąpi już na żywo, nie udzieli wywiadu, nie zadzwoni i nie odbierze telefonu i nie przytuli swoich najbliższych, będzie obecny jeszcze bardziej niż za życia" - powiedział biskup Długosz. Ewa Krawczyk nie kryła wzruszenia...

12:30 Biskup Antoni Długosz w swoje kazanie wplótł słowa wielkich przebojów Krzysztofa Krawczyka "Rysunek na szkle" oraz "Jak minął dzień". "Kilka dni temu 5 kwietnia (śmierć, przyp. red.) odwiedziła dom państwa Krawczyków w Grotnikach. Chociaż zmierzył cały świat, znalazł u boku kochającej żony swój mały raj na ziemi. Przyszła tam, choć nikt jej nie wyglądał, jak zwykle nieproszona, jak zwykle niechciana, bez pozwolenia i zabrała ostatnie tchnienie Krzysztofowi, a Ewę, Krzysztofa juniora, brata i nas wszystkich pozostawiła w wielkiej żałobie. I nie zostało nam już nic (...) Krzysztof tak po ludzku - był dobrym człowiekiem"

Biskup cytuje wypowiedzi fanów, które znalazły się w internecie po jego śmierci. "Dołączył pan do grona pięknych głosów - Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego... Razem stworzycie piękny chór, żal tylko, że my nie usłyszymy waszego śpiewu..."

12:18 Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Daniel Olbrychski przeczytał Czytanie z Pierwszego Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian. Za oprawę muzyczną uroczystości odpowiada zespół Siewcy Lednicy związany ze Wspólnotą "Lednica 2000".

12:10 Krzysztofa Krawczyka żegnają przyjaciele i gwiazdy polskiego show-biznesu - wśród nich: Norbi, Robert Janowski, Marian Lichtman, Daniel Olbrychski.

12:08 Zgromadzeni w bazylice goście z trudem powstrzymują łzy. Wśród żałobników znalazł się żona gwiazdora - Ewa Krawczyk, obok niej siedzi przyjaciel i manager Krzysztofa Krawczyka - Andrzej Kosmala. "Dziękujemy Bogu za jego życie, za jego twórczość..." - słyszymy od księdza prowadzącego mszę.

12:00 Rozpoczęło się nabożeństwo pogrzebowe. Transmisję można zobaczyć w wideo poniżej lub na antenach TVP1, Polsat News oraz TVN24. W tle słychać utwór "Abba Ojcze". W ławach wśród gości znalazł się minister Piotr Gliński.

11:50 W bazylice rozbrzmiewa melodia do wielkiego przeboju Krzysztofa Krawczyka "Chciałem być". Na zewnątrz zbiera się tłum fanów, którzy ze względu na obostrzenia nie mogą wejść do środka.

11:20 Przed trumną ustawiono zdjęcia Krzysztofa Krawczyka. Wokół trumny pojawia się coraz więcej kwiatów i wieńców - wśród nich ten od premiera Mateusza Morawieckiego. Na miejscu jest także wdowa po artyście, Ewa Krawczyk. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przy trumnie jest warta honorowa.

11:05 Trumna z ciałem piosenkarza jest już w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi. Andrzej Kosmala w rozmowie z dziennikarzami wspomina artystę. Przyjaciel muzyka zadeklarował, że doprowadzi do tego, by w Łodzi powstało rondo imienia piosenkarza.

10:55 Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane m.in. na kanałach: TVP1 oraz TVN24 oraz Polsat News.

10:25 Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka rozpocznie się już za niewiele ponad półtorej godziny w Łodzi. Najpierw odbędzie się msza, a następnie, o 15:00, pochówek w Grotnikach.

9:40 Ostatnia wola gwiazdora również zostanie spełniona. Krzysztof Krawczyk poprosił, by do trumny włożono mu dwie ważne dla niego rzeczy. Będzie to, jak relacjonował nam Andrzej Kosmala "mikrofon, ten do którego przez 26 lat śpiewał w studiu muzycznym K&K Studio, a także czarne okulary, w których występował na scenie".

9.00 TUTAJ przeczytasz o największej porażce Krzysztofa Krawczyka. 

8:00 Krzysztof Krawczyk zostanie pochowany w miejscowości Grotniki (woj. łódzkie), gdzie mieszkał wraz z żoną Ewą Krawczyk. To właśnie tam spocznie trumna z ciałem artysty. - Krzysztof w 1995 r. kupił dom w Grotnikach. Od razu zakochał się w tej wsi. Jakiś czas temu wykupił miejsce na cmentarzu. Jest ono na cztery osoby - wyjaśnił "Super Expressowi" menadżer artysty.

7:00 Wśród zaproszonych gości, na uroczystościach pogrzebowych Krawczyka znajdą się z pewnością Ewa Krawczyk - jego żona, Andrzej Kosmala - menadżer, a także Daniel Olbrychski (76 l.), który odda hołd zmarłemu przyjacielowi. Aktor przeczyta fragment Pisma Świętego.

21:00 Krzysztof Krawczyk zapisał się w pamięci Polaków jako pogodny, pełen kultury i ciepła człowiek. Tłumy chcą pożegnać muzyka, dlatego TVP będzie transmitowało jego pogrzeb. Niestety, nie wszyscy zgromadzeni pod archikatedrą w Łodzi wejdą do środka. Z powodu pandemii koronawirusa do świątyni będzie mogło wejść 130 osób. Na miejscu ma obowiązywać lista i nikt spoza niej nie dostanie się do środka.

20:00 Pogrzeb Krzysztofa Krawczyka poprowadzi biskup Antonii Długosz (80 l.). Wielu Polaków kojarzy go z hitu, którym podbił ich serca. Chodzi o utwór "Chrześcijanin tańczy". Nic dziwnego, że tak rozśpiewany duchowny będzie prowadził ostatnie pożegnanie Krzysztofa Krawczyka, wybitnego muzyka i artysty, który zapisał się w pamięci między innymi dzięki swoim wspaniałym hitom: "Byle było tak", "Bo jesteś ty", "Mój przyjacielu" czy "Trudno tak".

Krzysztof Krawczyk nie żyje
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze