Jan Paweł II. Życie godne pamięci

i

Autor: Shutterstock

Co tam się naprawdę stało?

Zwrot w sprawie Jana Pawła II! Porażające dokumenty. "Płakał"

2023-07-18 18:43

Jan Paweł II ciągle znajduje się w centrum zainteresowania historyków i badaczy zajmujących się polskim Kościołem. Po publikacji książki "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" i reportażu Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" pojawiły się liczne głosy dowodzące, że Karol Wojtyła miał niewłaściwie reagować na problem pedofilii w Kościele. Teraz pojawiły się nowe porażające dokumenty. Wygląda na to, że mamy pewien zwrot w sprawie Jana Pawła II.

Jak Jan Paweł II reagował na pedofilię w Kościele? Dwa różne obrazy

Jan Paweł II w ostatnich miesiącach często był atakowany zarówno przez ludzi z wnętrza Kościoła, jak i przez niewierzących. Fala uderzenia w pamięć po Karolu Wojtyle nastąpiła po ukazaniu się książki Ekke Overbekka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział" i po emisji reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego. Z obu publikacji wyłania się obraz polskiego papieża, który jeszcze zanim zasiadł na tronie piotrowym nieodpowiednio reagował na problem pedofilii w Kościele. Jeden z przypadków dotyczył ks. Józefa Loranca. "Rzeczpospolita" właśnie dotarła do nowych porażających dokumentów w tej sprawie. Wyłania się z nich inny obraz Jana Pawła II, niż ten przedstawiony przez Ekke Overbekka i Marcina Gutowskiego. 

Nowe dokumenty ws. Jana Pawła II. Tak miał zareagować Karol Wojtyła na sprawę ks. Loranca

Z informacji zamieszonej przez dziennik wynika, że dokumentów nie widzieli autorzy ostatnich materiałów dziennikarskich o Karolu Wojtyle, a także badający przeszłość Jana Pawła II historycy. Co znajduje się w zapiskach? - "Kard. Wojtyła był wstrząśnięty i w obecności świadków płakał" - taka miała być reakcja metropolity krakowskiego na wieść o tym, że wikary z Jeleśni, ks. Józef Loranc, wykorzystał seksualnie kilka dziewczynek. Odnotowali ją w swoich raportach funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa po rozmowach z księżmi pracującymi w kurii oraz w parafiach na terenie powiatu żywieckiego - czytamy w "Rzeczpospolitej". Ks. Loranc, który potem został skierowany na izolację do klasztoru, miał tam mieć przydzielonego opiekuna. -  To nie była zwyczajna izolacja, ale autentyczna pokuta, praca ocenił w rozmowie z "Rz" ojciec Adam Żak, koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W naszej galerii prezentujemy, jakimi samochodami jeździli polscy biskupi

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
Politycy o Janie Pawle II
Listen on Spreaker.