Jan Paweł II

i

Autor: ADAM JAGIELAK/SUPER EXPRESS

Ciężko się to czyta

Takich informacji o Janie Pawle II jeszcze nie było! Przerażające. To już naprawdę koniec?!

2023-02-25 9:26

Jan Paweł II przez lata uchodził za postać niemal nietykalną. W ostatnich miesiącach jednak wychodzą nieznane dotychczas fakty o polskim papieżu. To, co opublikowano w ostatnich dniach, budzi jednak prawdziwe przerażenie. Po tym, gdy "Gazeta Wyborcza" przytoczyła fragment książki Ekke Overbeeka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział", wielu Polaków jest zagubionych. Czy to naprawdę koniec mitu Jana Pawła II? "Zbiera nam się na wku*w" - piszą w "GW" Artur Nowak i Stanisław Obirek.

Co wiedział Jan Paweł II? Ten fragment przeraża

Niedawno w obronę Jana Pawła II wziął niezwiązany raczej z Kościołem Adam Michnik. W rozmowie z Dominiką Wielowieyską, odnosząc się do skandali pedofilskich, podkreślił, że "jeżeli przyjąć, że w tej sprawie on pobłądził, to nie może to unieważniać wszystkich jego dokonań". - Zbyt wiele mu zawdzięczam i jestem zdania, że zbyt wiele zawdzięcza mu Polska, żeby sprowadzać jego pontyfikat do tego jednego wątku - stwierdził redaktor naczelny "Gazety Wyborczej". Nowe światło na Jana Pawła II rzuca jednak książka Ekke Overbeeka "Maxima culpa. Jan Paweł II wiedział". Jej fragment opublikowała "GW" i opatrzyła go wymownym tytułem: "Jan Paweł II wiedział. Jako kardynał stał twarzą w twarz z księdzem, który przyznał się do molestowania 10-latek". - Wojtyła pozwala przestępcy pozostać duszpasterzem. Półtora roku po przyznaniu się Loranca do molestowania dziewczynek i rok po skazującym wyroku sądowym przywraca mu prawo do pełnienia funkcji kapłana. Nie wolno mu tylko uczyć religii - czytamy w tekście.

"Żal po starcie mitu Jana Pawła II będzie bolesny"

Informacje na temat Jana Pawła II raczej nie dziwią Artura Nowaka i Stanisława Obirka, współautorów książek "Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim kościele" oraz "Babilon. Kryminalna historia Kościoła". - W książce "Gomora" opowiedzieliśmy o pedofilskim karnawale za pontyfikatu Jana Pawła II i jakoś nikt nie podważał tezy, że papież z Polski stanął po stronie sprawców. Na zachód od Odry oraz w USA mówi i pisze się o tym od dawna - wskazali w polemicznym tekście z wywiadem z Adamem Michnikiem. Panowie nie przebierają w słowach. - "Zbiera nam się na wku*w, kiedy słyszymy, że "to był pierwszy papież, który tak bardzo eksponował prawa człowieka" - podkreślili. W rozmowie z Onetem Artur Nowak stwierdził, że "żal po stracie mitu o Janie Pawle II będzie bolesny, zwłaszcza dla starszego pokolenia". - Stosunek do tej postaci ocierał się o kult jednostki. Mam wrażenie, że ten mit wyparł nawet przesłanie Ewangelii - przekonywał prawnik, który niedawno krytycznie wypowiadał się także o procesie kanonizacyjnym polskiego papieża. -  To jeden wielki skandal. To miała być ucieczka przed brudem w świętość, ale ten brud go dopadł, gdy już został świętym - ocenił. 

Nie przegap: Gej zaskakująco o Janie Pawle II: "Był naszym ojcem". Środowisko LGBT podzielone

W naszej galerii zobaczysz zapomniane zdjęcia kardynała Józefa Glempa

Sonda
Czy Jan Paweł II jest święty?
Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Nasi Partnerzy polecają