Kardynał Nycz, Jan Paweł II

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express, Piotr Grzybowski/Super Express Kardynał Nycz, Jan Paweł II

Mocne słowa

Kardynał Kazimierz Nycz zaskakująco szczerze o Janie Pawle II! Nie owijał w bawełnę, tego jeszcze nie było

2023-04-25 12:35

Kardynał Kazimierz Nycz podobnie jak wielu innych polskich hierarchów bronił Jana Pawła II po emisji reportażu "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego i ukazaniu się książki "Maxima cupla. Jan Paweł II wiedział" Ekke Overbeeeka. Teraz kardynał udzielił mocnego wywiadu portalowi catolico.stacja7.pl i zaskakująco szczerze wypowiedział się o Janie Pawle II w kontekście pedofilii w Kościele. Kazimierz Nycz nie owijał w bawełnę. Tego jeszcze nie było.

Kazimierz Nycz skomentował sondaż dla "Super Express"

Kazimierz Nycz w 1988 roku został prekonizowany przez Jana Pawła II na biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej ze stolicą tytularną Villa Regis. Przed śmiercią papież zdążył jeszcze mianować Nycza biskupem diecezjalnym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. 18 lat po odejściu Jana Pawła II kardynał odniósł się do zamieszania wokół ojca świętego z Polski. Skomentował m.in. sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu". Z badania wynikało, że aż ankietowanych deklaruje, że Jan Paweł II jest dla nich autorytetem. - Ten drugi wynik pokazuje nam, że społeczeństwo nie poparło nagonki wobec papieża. Atak na niego nie zmienił, a nawet utwierdził przekonanie większości Polaków o jego świętości - przekonywał Kazimierz Nycz, który bez owijania w bawełnę mówił także o zapobieganiu pedofili w Kościele w kontekście działań Jana Pawła II.

Kazimierz Nycz o Janie Pawle II: "Czy mógł robić więcej? Tego nigdy nie wiemy"

Kardynał zaskoczył szczerością. Co prawda przyznał, że nie należy oceniać Karola Wojtyły "przez pryzmat jednego aspektu" wyeksponowanego w reportażu "Franciszkańska 3", bo "dokonał on wielu rzeczy pozytywnych", ale równocześnie, odnosząc się do zaniedbań w zakresie przeciwdziałania pedofilii, zwrócił uwagę na błędy Kościoła i - siłą rzeczy - także Jana Pawła II. - Jest on skądinąd bardzo ważny, smutny - rzeczywiście Kościół na polu walki z pedofilią ma wiele do zrobienia, przeproszenia, zadośćuczynienia - ale nie można w ten sposób rzucać cienia na całość tak długiego i wielkiego życia - podkreślił kardynał Kazimierz Nycz.  Według hierarchy Karol Wojtyła "miał świadomość" istnienia zachowań pedofilskich. - Ubolewał nad nimi, reagował jednak ostro, w sposób przewidziany prawem kanonicznym. Czy mógł robić więcej? Tego nigdy nie wiemy. W jakimś sensie mógł jeszcze bardziej wyprzedzić swoje czasy. Byłbym jednak daleki od twierdzenia, że świadomie coś starał się ukrywać - zaznaczył kardynał.

W naszej galerii prezentujemy, jak mieszka w pałacu w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz. Pod galerią znajduje się quiz o Janie Pawle II

Quiz Jan Paweł II. Co wiesz o polskim papieżu? 10/15 to minimum

Pytanie 1 z 15
Gdzie urodził się Jan Paweł II?
Express Biedrzyckiej - Bartłomiej Sienkiewicz: Polityką PiS rządzą biskupi i Ziobro