Kardynał Kazimierz Nycz

i

Autor: Andrzej Lange/SUPER EXPRESS Kardynał Kazimierz Nycz

Mógł podpaść!

Kardynał Nycz o wychowaniu dzieci. Jasna instrukcja. Grubo pojechał!

2023-05-30 16:35

Kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy św. na wzgórzu w Piekarach Śląskich. Do tamtejszego sanktuarium przybyła pielgrzymka mężczyzn z całej Polski. W trakcie kazania metropolita warszawski zaczął mówić o rodzinie i wychowaniu dzieci. Kardynał Nycz wygłosił jasną instrukcję - grubo pojechał, nie oglądając się na to, komu podpadnie. A podpaść mógł wszystkim - rodzicom, duchownym, psychologom...

Kardynał Kazimierz Nycz o katastrofie demograficzną. Mówi o bezstresowym wychowaniu

Kazimierz Nycz bywa zachowawczy, ale tym razem nie gryzł się w język. Kardynał stwierdził, że "potrzeba dziś nam odnowy tej naszej ziemi tak, jak to się stało podczas pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski". - Przychodzimy do Piekar Śląskich, jak do Nazaretu, do Jezusa, Maryi i Józefa, by się uczyć w tym miejscu rozumienia godności pracy i rodziny. Rodzina i praca to wielkie i złożone sprawy, na które da się popatrzeć ze wzgórza Nazaretu. Już 30 lat temu św. Jan Paweł II wołał na progu naszej wolności "niech się odrodzi w Bogu polska rodzina". Wtedy jeszcze rodziło się w Polsce ponad pół miliona dzieci rocznie, dziś połowa z tego. Obecnie mamy katastrofę demograficzną w perspektywie przyszłości narodu - grzmiał metropolita warszawskim. Na tym nie poprzestał. Kardynał Nycz ostro odniósł się m.in. do rozwodów i bezstresowego wychowania dzieci.

Kardynał Nycz daje wskazówki Kościołowi

Oberwało się jednak także Kościołowi. - Aby być dobrym ojcem i mężem, trzeba się we własnej rodzinie uformować najpierw na dobrego syna i brata. Kościół, zamiast tracić czas na walkę z niestety nowymi modelami rodziny, musi zająć się formacją rodzin we wspólnotach kościelnych. Kryzys małżeństw, rezygnacja z kolejnych dzieci to się dziś dzieje, ale miłość musi być zdolna do wyrzeczeń - podkreślił kardynał Kazimierz Nycz podczas mszy, w której brał też udział m.in. abp. Wiktor Skworc. Hierarcha skończył 75 lat i ustępował z urzędu metropolity katowickiego. 

W naszej galerii prezentujemy, jak mieszka w pałacu w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz

Politycy o Janie Pawle II