Barbara Borys-Damięcka

i

Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS

Pożegnanie siostry

Niewiarygodne, co robiła 6-letnia Borys-Damięcka w gułagu. Poruszające słowa brata o senator

2023-06-13 10:31

W piątek 9 czerwca media obiegła informacja o śmierci senator Barbary Borys-Damięckiej, która w Senacie reprezentowała klub KO. Borys-Damięcka przez lata pracowała w Telewizji Polskiej, była znaną reżyser. Prywatnie senator Borys-Damięcka była żoną aktora Damiana Damięckiego i matką aktora Grzegorza Damięckiego. W prasie pojawiło się poruszające pożegnanie Barbary Borys-Damięckiej napisane przez jej brata.

Wzruszające pożegnanie Barbary Borys-Damięcnej wyciska łzy. To słowa jej brata

Barbara Borys-Damięcka, znana reżyser teatralna i telewizyjna, a także senator VII, VIII, IX i X kadencji z ramienia Platformy Obywatelskiej oraz marszałek senior Senatu X kadencji, zmarła w wieku 85 lat. Polacy doskonale ją znali, bo tworzyła klan aktorskiej rodziny Damięckich. W prasie pojawił się wzruszające pożegnanie polityczki, które napisał jej brat, ekonomista Józef Wancer.

- Z głębokim bólem i bezradnością dzielę się tragiczną wiadomością, że 9 czerwca zmarła moja Siostra Barbara Borys-Damięcka. Współczuję przede wszystkim mojemu Siostrzeńcowi, Grzegorzowi Damięckiemu, którego Basia wprost uwielbiała i któremu kibicowała do końca swojego życia - napisano w nekrologu, który pojawił się w serwisie nekrologi.wyborcza.pl.

Dalej przypomniano, co Barbara Borys-Damięcka robiła jako dziecko, okazuje się, że nie miała łatwego dzieciństwa: -  Ja, Basiu, dziękuję Ci za te kluseczki, które ukradkiem przynosiłaś mi z przedszkola w gułagu w czasie wojny. Nie byłaś obojętna na cierpienie innych, a miałaś wtedy tylko 6 lat - napisał brat zmarłej senator.

Faktycznie, w czasie II wojny światowej Barbara Borys-Damięcka jako mała dziewczynka, znalazła się wraz z rodzicami w łagrze w Republice Komi. W 1946 z rodzicami i bratem wróciła do Polski.

ZMARLI NAGLE Groby znanych Polaków którzy odeszli NIESPODZIEWANIE l Niezapomniani