Brzydkie konotacje

Tak dawniej kojarzono nazwę Platforma Obywatelska. Będziecie zaskoczeni

2022-12-24 19:05

Trzej muszkieterowie lub trzej tenorzy - tak pół żartem, pół serio nazywano Donalda Tuska, Andrzeja Olechowskiego i Macieja Płażyńskiego. Kiedy prawie 22 lata temu zakładali razem Platformę Obywatelską niektórzy mówili, że nazwa się nie przyjmie, bo przymiotnik "obywatelska" ma złe konotacje w naszym kraju. I wprost nawiązywali do innej nazwy. Wielu może się zdziwić na wieść, jak początkowo kojarzono nazwę PO!

Prawie 22 lata temu powstały PO i PiS

Prawie 22 lata temu powstały dwie największe i dominujące do dziś na scenie politycznej partie w Polsce: Platforma Obywatelska, a krótko później Prawo i Sprawiedliwość. Pierwszą - PO - założyli Donald Tusk, Andrzej Olechowski i Maciej Płażyński, a PiS bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy. Wielu nie dawało obu partiom większych szans na przetrwanie, zwłaszcza że polska scena polityczna po 1989 roku była mocno podzielona, a w latach 90. był prawdziwy wysyp partii politycznych, które równie szybko znikały, co powstawały. PiS nazywano partią braci bliźniaków, a PO - partią trzech muszkieterów lub trzech tenorów. Pierwszy poważny test obie partie przeszły w czasie wyborów parlamentarnych w 2005 roku. Wygrało je Prawo i Sprawiedliwość, które stworzyło koalicyjny rząd z Samoobroną i Ligą Polskich Rodzin.

Tak kojarzono nazwę Platforma Obywatelska

Niewiele osób wie, że kiedy na skromnej konferencji w hotelu Sheraton w Warszawie trzech politycznych przyjaciół: Tusk, Olechowski i Płażyński ogłosiło powstanie liberalnej partii o nazwie Platforma Obywatelska, do nazwy podchodzono sceptycznie. Ba, nie brakowało głosów, że przymiotnik "obywatelska" jest fatalny, bo w Polsce ma złe konotacje. Chodziło o skojarzenie z... Milicją Obywatelską z czasów PRL. A ta, jak wiadomo, Polakom nie kojarzyła się dobrze. Ostatecznie, nazwa przetrwała i przyjęła się, ale w PO został tylko Donald Tusk. Andrzej Olechowski opuścił partię w 2009 roku, a konserwatyście Maciejowi Płażyńskiemu z biegiem lat coraz bliżej było do PiS-u. Warto dodać, że Płażyński zginął tragicznie w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku, razem z 95 innymi osobami na pokładzie, w tym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i pierwszą damą Marią Kaczyńską.

Zaskoczyło Was, jak dawniej kojarzono drugi człon nazwy PO? Dajcie znać w komentarzu!

Sonda
Czy Platforma Obywatelska wygra kolejne wybory?
Nasi Partnerzy polecają