Pałac Prezydencki

i

Autor: Omenaga/Wikimedia Commons

Będzie ich brakować

Wielkie zmiany przy Pałacu Prezydenckim! Znikną ważne elementy

2023-07-27 15:32

Wielu warszawiaków i turystów lubi spacerować po malowniczym Trakcie Królewskim w stolicy. Ważnym elementem tej trasy jest Pałac Prezydencki, który zachwyca architekturą. Teraz jednak szykują się duże zmiany w krajobrazie. Zabraknie pomników lwów, które na stałe wpisały się w pejzaż.

Pałac Prezydencki od ponad 200 lat jest strzeżony przez cztery kamienne lwy, które są umiejscowione przy wjazdach. Imponujące pomniki dłuta włoskiego rzeźbiarza Camillo Landiniego mają imponujące wymiary: każdy z nich mierzy 222 cm długości, 100 cm szerokości i 188 cm wysokości, a umiejscowione są na postumentach o wymiarach 228 cm długości, 104,5 cm szerokości i 126 cm wysokości.

Przez lata lwy nie tylko ozdabiały, cieszyły oczy przechodniów i pozowały do zdjęć, ale też niszczały. Niestety, na powierzchni posągów widać liczne przebawienia, przemknięcia i odpryski. Widać, że nie są już w dobrej formie, dlatego postanowiono zabrać je do pracowni konserwatorskiej na gruntowną renowację.

Lwy zostaną starannie wyczyszczone, ubytki zostaną uzupełnione czy w razie potrzeby wzmocnione. Następnie zostaną zabezpieczone przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, by mogły wrócić na swoje miejsce i ozdabiać Trakt Królewski przez kolejne lata. Nie wiadomo jednak, jak długo potrwa renowacja posągów.

Sonda
Widziałeś pałac Prezydencki w Warszawie na żywo?
Wieczorny Express - Kapitan Lisowski
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany