Wiemy, jak będzie wyglądać 20 zł z Lechem Kaczyńskim. Prezes NBP ujawnił wizualizacje

2021-04-10 19:33 PAP mar AS.
Banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego
Autor: Shutterstock, Artur Barbarowski/Super Express

Wizerunek prezydenta Lecha Kaczyński znajdzie się na banknocie kolekcjonerskim o nominale 20 zł. W sobotę prezes NBP Adam Glapiński podpisał wzór banknotu. Jego planowany nakład to maksymalnie 80 tys. sztuk.

W sobotę (10 kwietnia) prezes NBP Adam Glapiński podpisał wzór banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Banknot o nominale 20 zł ma zostać wprowadzony do obiegu w listopadzie z okazji Święta Niepodległości. Jego planowany nakład wyniesie maksymalnie 80 tys. sztuk.

Na banknocie znajdzie się podobizna Lecha Kaczyńskiego na tle piastowskiego herbu Królestwa Polskiego. Poniżej, na tle biało-czerwonej flagi, pojawi się napis "Warto być Polakiem" i podpis Lecha Kaczyńskiego.

Banknot z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego
Autor: Teleexpress/TVP INFO

Wprowadzenie do obiegu banknotu z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego prezes NBP zapowiedział w piątek na konferencji prasowej. W sobotę portal TVP Info poinformował, że prezes Glapiński złożył podpis na banknocie.

- W 11. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem banknot kolekcjonerski, poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej, który zginął w tragicznych okolicznościach w Smoleńsku - powiedział cytowany przez TVP Info prezes NBP. - Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego – jak myślę – dla milionów Polaków, a szczególnie ważnego także dla mnie osobiście, bo miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z prezydentem prof. Lechem Kaczyńskim, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej
Powstanie banknot z Lechem Kaczyńskim  Kto jeszcze powinien być na banknocie?
Autor: GRAFIKA SE Marcin Podziemski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze