Już wszystko jasne! Ujawniono wyniki badań nad szczepionką AstraZeneki. Co stwierdziła EMA?

2021-04-07 16:29 Sara Osiecka PAP
Szczepionka
Autor: Getty Images

Szczepionka firmy AstraZeneca wzbudził wiele wątpliwości po informacjach, jakoby miała zwiększać ryzyko zakrzepów krwi. Obawy były na tyle poważne, ze wiele państw Unii Europejskiej zdecydowało się zawiesić szczepienia tym preparatem. Teraz opublikowano oficjalne wyniki badań. Już wiadomo, czy faktycznie można bezpiecznie szczepić się AstraZeneką.

Cezary Cessak, członek Europejskiej Agencji Leków (EMA), podał na swoim Twitterze wyniki szczegółowych badań, które miały sprawdzić wpływ szczepionki AstraZeneki na ryzyko wystąpienia ryzyko krwi. Opinia jest jednoznaczna.

Nie przegap: Koronawirus. Ekspert OSTRZEGA: w kolejnych dniach liczba chorych na COVID-19 nadal będzie wysoka

- EMA potwierdza pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca! Badane przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi występują niezwykle rzadko, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVIDー19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych – napisał.

Raport pokazał, w jakich przypadkach dochodziło do zakrzepicy. Jak przekonują, dotychczasowe przypadki nie potwierdzają związku między chorobą a preparatem AstraZeneki.

- Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu. Na podstawie dostępnych obecnie dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka – ogłosiła EMA.

Z raportu wynika, że jednak szczepionka jest bezpieczna, a wcześniejsze obawy są nieuzasadnione. Każdy może ją przyjmować bez obaw o własne zdrowie. To ważna wiadomość dla wszystkich, którzy wciąż nie czuli się pewnie.

- Prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów krwi po szczepieniu preparatem AstraZeneki jest bardzo niskie – podkreślono w raporcie.

Przedłużenie obostrzeń i powrót do szkół? Konferencja Adama Niedzielskiego
Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze